1967-ben, tehát 50 éve jelent meg az első magyar poplemez, az Ezek a fiatalok című film kompilációs albuma, olyan zenekarokkal, mint az Illés, a Metro és az Omega, és olyan szólóelőadókkal, mint Koncz Zsuzsa és Zalatnay Sarolta. Ennek apropóján a 061.hu összeállította minden idők 25 legfontosabb magyar albumát, ami természetesen csak játék, hiszen bármilyen más sorrend is elképzelhető, és még legalább ennyi jó lemez maradt ki a felsorolásból. A szelekció alapvetően hagyománytisztelő, jórészt a hatvanas évek végétől a nyolcvanas évek végéig válogattunk. Ha majd egyszer százas listát készítünk, arra már bizonyára rákerülnek az elmúlt tíz év kiemelkedő teljesítményei is.
061.hu összeállítása
Azért bízunk benne, hogy meglepetést is okozunk, szerepelnek olyan ajánlatok is, amelyek soha nem voltak efféle listákon. Fontos lehet az is, hogy nem a sorrend a lényeg, hanem maguk az albumok, hiszen hogy is mérhetnénk össze mondjuk a halk szavú Cseh Tamást az izgága Nagy Feróval, vagy az Illést Udvaros Dorottyával? De a listák sajátossága, hogy számokkal kezdődnek, így hát játékra, kalandra fel!
- Bikini: Hova lett? (1983) A Hova lett? csoportosan elkövetett felforgatás, afféle stílusgyakorlat, amelyben Feró váltotta be azt, ami a CPg-nek nem sikerült, mert a szegedi felforgatókat, hála Erdős Péternek, lecsukták. Szóval, a Bikini „megmutatta, mi az a punk”. Valószínű, hogy nincs még egy olyan kvázi-punk lemez a pop történetében, amelyen ilyen professzionális ritmusszekció (Németh Gábor, Németh Alajos) dolgozott volna, arról nem beszélve, hogy annyi ötletet, geget dobott be Nagy Feró a közösbe, hogy új értelmet nyert az akkor még ismeretlen kreatív ipar kifejezés is. A lemez egyszerre felszabadult és mégis súlyos, “vicces” és halálosan komoly, Feró megmutatta, hogy nem lesz a pártállami rendszer játékszere, hogy ő nem fél, és hogy milyen az az, amikor a szentendrei undergroundot, a new wave frissességét, a punkot és teljes magyar szórakoztatóipar spektrumát összegyúrják, és egy olyan születésnapi fűrész lesz belőle, ami a megjelenése után 34 évvel is ott zúg a fülünkben.