Idén negyedszer hirdeti meg a Mindspace csapata a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központtal együttműködve a 100 szóban Budapest című pályázatot. A jelentkezők június 30-ig küldhetik be maximum százszavas történetüket, amely bármilyen módon kapcsolódik a fővároshoz. A győztesek pénzjutalmat kapnak, a legjobb száz írás zsebkönyvben is megjelenik, az illusztrátorok munkáiból pedig kiállítás nyílik az őszi CAFé Budapest Fesztiválon és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban.

061.hu

A 2014-ben indult és egyre népszerűbb 100 szóban Budapest című történetíró pályázat lényege az egyszerűség: a résztvevőknek maximum száz szóban kell megfogalmazniuk gondolataikat, érzéseiket, emlékeiket, benyomásaikat Budapestről és a városlakókról. A téma lehet egy kósza ötlet, egy álomkép, egy beszélgetésfoszlány vagy akár egy behajtani tilos tábla is, amiről beugrik egy gyerekkori emlék. A lényeg, hogy a történet rövid, frappáns és eredeti legyen.

A pályázatokat június 30-ig lehet beküldeni online a 100 szóban Budapest weboldalán, illetve postai úton vagy személyesen a Lumen Kávézóba. Emellett a pályázatot kiíró Mindspace Nonprofit Kft. a város több pontján helyez ki „100 szóban Budapest” feliratú dobozokat, amelyeket a postaládaként használhatnak a résztvevők. A pályázaton fejenként legfeljebb öt történettel lehet indulni.

A pályaműveket szakmai zsűri bírálja el, amelynek tagjai Winkler Nóra újságíró, Nagy Dániel Viktor színművész és Szálinger Balázs költő. A három legjobb történet alkotója pénzjutalmat kap, és idén először külön jutalmazzák a 18 év alatti kategória győzteseit is. Ugyancsak a 2017-es év újítása, hogy pályázatot hirdetnek illusztrátorok számára is, ennek részleteit hamarosan közzéteszik a pályázat honlapján és a Facebook oldalán. A zsűri döntése alapján a legjobb 12 történetet az illusztrátorok munkáival az őszi CAFe Budapest Fesztiválon állítják ki, a díjátadó ünnepségen pedig három történetet megzenésítve is bemutatnak. A pályázat szakmai partnereként a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban (1088 Bp;Szabó Ervin tér 1.) is látható lesz a zárókiállítás október végétől. A 100 szóban Budapest száz legizgalmasabb pályaműve emellett idén is megjelenik zsebkönyv formájában.

A 100 szóban Budapest pályázat ideje alatt számos kulturális programot kínálnak a szervezők az irodalomkedvelőknek: lesznek például előadások, felolvasások, elrejtett könyvek és játékok a város különböző pontjain, ezekről szintén a honlapon és a Facebook-on adnak tájékoztatást. Az első program április 20-án 19:30-kor kezdődik a Mozsár Műhelyben, ahol Szilágyi Csenge és Nagy Dániel Viktor mutatja be a 100 szóban a város című darabot, amit a pályázat ihletett. A Junior Prima-díjas színművészek újragondolták az elmúlt évek számukra legkedvesebb történeteit és saját stílusukban, páros stand-up formájában adják elő azokat zenével és különleges vizuális megoldásokkal a Budapesti Tavaszi Fesztiválon.

A 100 szóban Budapest pályázat ötletét a chilei Plagio csapata által 14 éve szervezett Santiago en 100 palabras elnevezésű felhívás adta, amit itthon a Mindspace Nonprofit Kft. a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ támogatásával először három évvel ezelőtt hirdetett meg. Az alapgondolat a budapesti pályázat esetében is az, hogy az irodalom és a városi lét összefonódjon, széles közönséget ösztönözzön az írásra, illetve hogy a mindennapi közlekedés és rohanás közben az emberek egy pillanatra megálljanak, és időt szakítsanak az irodalomra. Az első évben 700, a második évben több mint 1200, tavaly pedig megközelítőleg 1300 történet érkezett a pályázatra.

fotó:orientpress.hu