A Széchenyi István téren álló épület a magyar tudományosság otthona, amelyet 1825-ben gróf Széchenyi István azzal a céllal alapított, hogy megfelelő környezetet teremtsen a magyar tudós társaságok, kutatók számára,  hivatalosan 1865. december 11-én adták át rendeltetésének.

061.HU

A téren, amelyet az alapító grófról neveztek el, ma is büszkén áll a reprezentatív épület, amely a tudományos munka központja hazánkban. Az évfordulót mégsem Széchenyi példaértékű felajánlásától számolják, hanem a palota megépülésétől, amelyre 1862-65 között került sor August Friedrich Stüler berlini építész tervei alapján. Stüler nevéhez többek között a berlini Neues Museum, a potsdami Friedenskirche és a stockholmi Nemzeti Múzeum is köthető, legkiemelkedőbb munkájának azonban mégis a székházat tekintik.

Az épület, amely neoreneszánsz stílusban épült, már a maga korában is meghatározó eleme lett a város életének és látképének, úgy, ahogy napjainkban is megmaradt az elegancia szimbólumának a Lánchíd tövében, gyönyörű panorámát nyújtva a Dunára és a Budai Várra. Az épület azonban nemcsak a tudomány otthonául szolgál napjainkban, hanem az intézmény legmagasabb vezetőinek irodái is itt találhatóak. Nem szabad megfeledkeznünk a Művészeti Gyűjteményről, ismertebb nevén Képtárról sem, valamint az MTA Könyvtárról és Információs Központról, amely szintén a székházban található. 

Ismerd meg behatóbban az épületet korábbi cikkünk segítségével. 

FOTÓ: Horváth Péter Gyula- 061.hu