Cseh Tamás történelemkönyve (I. és II. kötet) címmel ad kétestés koncertsorozatot a MOM Kulturális Központban a Vodku fiai zenekar, közreműködő zenészek és neves színművészek társaságában január 21-én és 22-én.

MTI

 A két egymást követő este programját Cseh Tamás és Bereményi Géza, valamint Másik János és Csengey Dénes dalaiból állították össze. A koncertsorozat célja és alapkoncepciója a magyar történelem elmúlt négy évtizedének bemutatása Cseh Tamás dalain keresztül.     A sajtó képviselői a hétfői nyilvános próbán kaphattak ízelítőt a produkcióból a budapesti Lámpásban, ahol a közreműködők közül jelen volt mások mellett Jordán Adél, Miczura Mónika, Holecskó Orsolya, Ferenczi György, Adorjáni Bálint és Bereményi Géza is.

Jordán Adél felidézte, hogy Cseh Tamás dalai tavaly “jöttek be az életébe”, amikor egy, a MOM Kulturális Központban tartott koncerten két számot énekelt tőle. Ezúttal több dallal is készül – mondta, kiemelve a Forró város című csodálatos szerelmes dalt: “úgy érzem tőle, hogy szeretnék a 70-es években járni, és nyáron szerelmesnek lenni”.

Kleb Attila koncertszervező elmondta, hogy a 2015 januárjában a MOM Kulturális Központban tartott koncert nagy sikerének, valamint Bereményi Géza és Császár Bíró Éva, Cseh Tamás özvegye biztatására döntöttek úgy, hogy belevágnak egy következő koncert szervezésébe, pontosabban kettőébe: január 21-én és 22-én a rendszerváltás előtt, illetve után született dalok kerülnek terítékre, összesen 40 évet ölelve át.     Elárulta, hogy Bereményi Géza vállalta: az első nap fináléjához hozzáír még egy versszakot a Ten Years After (Tíz év múlva) című dalhoz, aktualizálva azt.

Kleb Attila elmondta azt is, gondolkodnak azon, hogy az ország más városaiba is elviszik a produkciót, bár ez nem könnyű, mert igen költséges: sok a szereplő, ezenkívül díszletet is kialakítanak. Megemlítette, hogy 2017 januárjában Budapesten hasonló, egy-két estés produkcióval ünneplik meg Cseh Tamás születésnapját, amely éppen a magyar kultúra napjával esik egybe.

Bereményi Géza arról beszélt, hogy nagyon jónak tartja a címválasztást – Cseh Tamás történelemkönyve -, hiszen a dalokban, még a szerelmes dalokban is mindig lehet érezni a történelmi miliő hatását. “Én mint szövegíró, mint író mindig történelmi környezetben láttam a dolgokat, önmagam életét is, mert olyan nagy erővel hatott rám és a családomra a történelem. Valamennyiünkkel így van ez, csak van, aki ezt nem veszi figyelembe, és van, aki ennek él” – fogalmazott Bereményi Géza.

Azt is kifejtette, hogy minden héten másként látja, mennyire élők Cseh Tamás dalai: egyszer úgy érzi, hogy az összes korosztályra hatnak, máskor úgy, hogy már lejártak – de aztán újból és újból felbukkannak. A mostani koncerthez – az új versszak megírásán túl – azzal járul hozzá, hogy segít összeállítani a dalok sorrendjét, a dramaturgiát.