Egyetemisták is felkerültek arra a csaknem 30 négyzetméteres szénrajzra, amelyet az Óbudai Egyetem Bécsi úti aulájában készített el Donka Péter, a Derkovits-ösztöndíjas pályakezdő művész.  A mű méretét és az alkotói munkát tekintve is rendhagyónak számít: az alkotó az intézmény aulájában fejezte be ugyanis művét, ahol két napig a hallgatói élet mozzanatait elcsípve végezte el az utolsó simításokat szénnel és ceruzával készülő hatalmas rajzon.

061.hu

Donka Péter rajzol: ceruzával, szénnel, tollal, filccel; műteremben, otthon, utcán, vonaton. Rajzol gondolatban, álmában is. Emlékeket, érzéseket, tapasztalatokat örökít meg markáns vagy lágy vonalakkal. Rajzol, hogy minél kifinomultabban, pontosabban fejezze ki magát papíron vagy vásznon. Rajzol, hogy minél többet megtudjon önmagáról, az őt körülvevő világról, az emberi lélekről. Rajzol, hogy alkosson, gyakoroljon. Figurális grafikái gyakori modellje saját maga, családtagjai, barátai, művésztársai. Munkái gyakran gyermekkori élményeket, traumákat, álmokat dolgoznak fel, melyeket a rajzolással tud átértelmezni, a nyomasztót elviselhetőbbé tenni.

Péter a Pécsi Tudományegyetem festő szakán 2016-ban végzett. Kezdetben a festményeihez rajzolt vázlatokként gondolt ceruzával készült munkáira, később azonban egyre inkább magáénak érezte a rajzolás technikáját. Az ősi, gyermeki kifejezésmód egyszerre őszinte és bensőséges, érzékeny és lírai. A rajzolás során Péter el tud mélyülni az alkotói folyamatban, sőt, azok lelkét is jobban megismeri, akiket modellnek választ. A folyamatos rajzolás és a gyakran ismételt motívumok monotonitása meditatív jelleget kap, ami terápiás hatásával segíti a világban való eligazodást és az érzelmek feldolgozását.

Az Óbudai Egyetemnek készülő, több mint 17 méter hosszú vászon megrajzolása komoly kihívásnak tűnhet, ám Péternek nem ez lesz az első, ilyen jellegű munkája.  Saját diploma kiállításán, legutóbb pedig a Derkovits-ösztöndíjasok Derkó2017 tárlatán több mint 500 tollrajzával borított be egy-egy hatalmas falfelületet Pécsett illetve Budapesten, a Műcsarnokban. A most kiállított művön megjelennek az éppen az Aulában lévő egyetemisták is hétköznapi tevékenységeik közben. A munka műtermi fázisa így egészül ki a tárlat helyszínén egy performatív aktussal. A különleges alkotás reflektál a készülés folyamatára, tehát meta műként működik, úgy, hogy a művész saját magát is ábrázolja rajzolás közben.

Az Óbudai Egyetem társadalmi felelősségvállalásával megvalósuló, Rajzolok címet viselő rendhagyó kiállítás megnyitóját május 15-én tartották, az eseményen Szigeti Ádám kancellár és Nemes Csaba képzőművész mutatta be a kiállítást, amelynek kurátora Fazakas Réka volt.

A kiállítás hétköznaponként 9:00-18:00 óra között tekinthető meg.

Képek: Óbudai Egyetem