Három földrész jazz világsztárjai koncerteznek ezen a hétvégén, szeptember 30-án Magyarország talán legkülönlegesebb helyszínén, a Fertőrákosi Barlangszínházban. Az amerikai Stanley Jordan, a nemzetközi jazzélet sztárgitárosa, a műfaj egyik legnagyobb basszusgitáros csillagával, a chílei Christian Galvezzel és két magyar zenészlegendával, Horváth Kornél ütőssel, valamint Dörnyei Gábor dobossal áll színpadra. A koncert részleteiről és a folytatásról Stanley Jordant és Horváth Kornélt kérdeztük.

LEIRER TÍMEA – 061.hu

Stanley Jordan tavaly a Margitszigeti Szabadtéri színpadon már adott egy közös koncertet Horváth Kornéllal és Dörnyei Gáborral, a Thunder duó tagjaival, de a fiatal chílei basszusgitárossal most játszanak először, így világpremiernek számít a közös fellépésük. Ahogy mondja, Stanley Jordan idén ősszel kimondottan a barlangszínház egyedülálló atmoszférája és a két kiváló hazai zenész miatt vállalta, hogy újra eljön Magyarországra. Stanley Jordan szerepe kiemelkedő a szólógitározás történetében. A virtuozitást új szintre emelte az általa kifejlesztett „tapping” technikával: zongorajátékot idéző módon egyszerre két kézzel játszik a gitár nyaki részén. Már ez a szokatlan technika is vonzza a szemet, amikor pedig „egyszerre” játszik gitáron és zongorán, az még a zenésztársakat is lenyűgözi, mondta a nullahategynek Horváth Kornél ütős.

„Stanley Jordan a maga nemében egyedülálló. Természetesen játszanak ma már mások is azzal a technikával, amit ő fejlesztett ki, de mégis az övé az eredeti, a tapping technikával rendkívül egyedi hangzást, különleges zenei világot képes létrehozni. Nemcsak remek gitáros, de kiváló zongorista is, Bartók Concertóját például Fertőrákoson is váltott kézzel, zongorán és gitáron fogja előadni” – meséli Horváth Kornél. Bartók művét egyébként az amerikai gitáros választotta be a koncertprogramba, így szeretne tisztelegni Bartók Béla előtt, akinek harmóniavilága óriási inspirációt jelentett az amerikai modern jazz zene számára.

Stanley Jordan és Horváth Kornél a tavalyi, budapesti koncerten

A virtuóz játék és a különleges „dupla” hangszerkezelés Stanley Jordan számára természetes. Amikor megkérdeztük tőle, hogyan alakult ki nála ez az egyedi, virtuóz technika, a következőt válaszolta a nullahategynek: „Amikor egy dalban felváltva, „szimultán” játszom zongorán és gitáron is, én úgy kezelem a helyzetet, mintha csak egyetlen hangszeren játszanék. Olyasmi ez, mint amikor egy orgonista egyszerre több billentyűsort és még a pedálokat is használja, hogy a legcsodásabb zenei harmóniákat hívja elő. Vagy amikor a dobos egyszerre többféle ütős hangszert is használ, mindegyikre koncentrál külön-külön, de az összhatás szempontjából mégis úgy tűnik, mintha egyetlen hangszert használna” – érzékelteti a játékstílust Stanley Jordan – „Az, hogy gitáron és zongorán játszom egyszerre, talán első látásra szokatlannak tűnik, de számomra teljesen természetes. Nem arra figyelek, hogy éppen hány hangszert pengetek vagy ütök épp egyszerre, szimplán csak élvezem a zenét.”

A négy zenész most szombaton Fertőrákoson az amerikai, a brazil, az afro és az európai zenekultúrából merítve hoz létre egy igazán izgalmas produkciót a műfaj kedvelőinek legnagyobb örömére. Különleges számokkal is készülnek, a Bartók Béla átirat mellett Jimi Hendrix-művet is játszanak egyedi feldolgozásban, de felcsendülnek popzenei klasszikusok is. „Stanley Jordan nagyon szeret a „könnyedebb műfajnak” a dallamaiból választani, átdolgozni pop és rock slágereket” – mondja Horváth Kornél – „Játszunk Led Zeppelin vagy Michael Jackson számot is, persze jazzesen előadva. Ő ezzel a stílussal robbant be és sokáig vezette is a Billboard slágerlistát. A mostani koncert Stanley Jordan produkciója, az ő „életműkoncertje”, egyfajta keresztmetszet az ő zenei világáról, teljes eddigi pályafutásáról. Éppen ezért nagyon eklektikus a repertoárja, hiszen ugyanúgy megszólalnak majd Bartók művei, mint jazz klasszikusok vagy éppen Katy Perry dalainak jazz átiratai.”

 

Stanley Jordan a nullahategy kérdésére válaszolva elmondta, kifejezetten élvezi, ha más zenei műfajok között kalandozhat. A szívemben a jazz foglalja el a fő helyet, de nyilván nem ez az egyetlen stílus, amelyet szeretek, hallgatok és nem ez az egyetlen, amelyet játszom. Néha egészen más stílusú zenéket veszek elő és azokat kombinálom jazzel, vagy éppen formálom jazzes stílusúvá” – meséli Jordan – „Nemcsak pop és rockzenével szeretek foglalkozni, nagyon sokszor ötvözöm a klasszikus dallamokat is a jazzel és ezekből indítom az improvizációt.” Horváth Kornél szerint rendkívül egyedi hangzásvilág áll össze Stanley különleges technikai tudásának és az elképesztő átalakuláson áteső harmóniáknak köszönhetően. Ezek a popzenei átiratok nagyon érdekesek és mindig óriási a sikerük a koncerteken. Itt valódi könnyűzenei világslágerekről van szó, amelyek teljesen átalakulnak Stanley kezei között. A fő dallam motívum megmarad, de minden más megváltozik, egy teljesen új szám jön létre” – mondja Horváth Kornél.

Ha zenészek közös produkcióra vállalkoznak, a technikai tudás és a zenei összhang mellett nagyon fontos az emberi harmónia is, főleg a jazznél, amely az improvizáción alapul.  Dörnyei Gábor és Horváth Kornél, vagyis a Thunder duó és Stanley Jordan között úgy tűnik megvan ez az összhang, hiszen az amerikai gitáros kifejezetten a magyar zenészek miatt vállalta a Sopron melletti fellépést. „Az albumaimról azokat a dalokat választottuk ki a fertőrákosi koncertre, ahol kicsit előtérbe kerülhetnek az ütős szólamok is” – mesélte Stanley Jordan – „Imádok a Thunder duó tagjaival játszani, azt hiszem nagyon jól működik közöttünk a zenei kémia. Nagyon kreatív és tehetséges zenészek, akik mindig új élményt és inspirációt adnak nekem. Ráadásul nagyon kedves és szimpatikus emberek, azt hiszem a köztünk lévő jó kapcsolat a koncertjeinket is áthatja. Ráadásul ilyen egyedi és gyönyörű helyszínen, mint a Barlangszínház még sohasem játszottam. Minden együtt van tehát, fantasztikus zenészek különleges helyszín és remek dalok. Igazi csodát várok ettől a koncerttől!”

Horváth Kornél

Horváth Kornél szerint óriási megtiszteltetés, hogy egy ilyen kaliberű művész, mint Stanley Jordan úgy gondolja, hogy velük szeretne játszani. A kölcsönös szimpátia egyébként akár hosszú távon is gyümölcsöző lehet, hiszen a Fertőrákosi közös koncert a tervek szerint még csak a kezdete valaminek „A menedzsment célja, hogy ezt az összetételű formációt hosszú távon is „életben tartsa”, így a tervek szerint a következő hónapokban több koncertünk is lesz Stanley Jordannel a világ különböző pontjain, ha minden jól megy, jövőre Budapesten is fellépünk majd” – nyilatkozta Horváth Kornél.

A szombati koncert nemcsak Stanley Jordan és a Thunder duó közös útjának első lépése, de a jövőre megrendezésre kerülő 61. Soproni Ünnepi Hetek nyitánya, előfutára is. Sopronban a több évtizedes hagyományokat megújult formában, megjelenéssel szeretnék tovább vinni, ennek része a jövő júniusi SopronDrum ütős fesztivál, amelynek művészeti vezetője Horváth Kornél lesz. A fesztivál keretében világhírű zenészek lépnek fel a Fertőrákosi Barlangszínházban: június 15-én Richard Bona, június 16-án a klasszikus zene sztárjai, a világszerte koncertező két marimba művész She-e Wu és Chris Deviney, valamint  a latin ütőhangszeres zenét játszó Rolando Morales-Matos. Miklósa Erika és a Modern Art Orchestra Sopron belvárosában ad közös koncertet, és a helyi tehetségeket felvonultató Sopron Zenél! című utcazene fesztivál is a város legszebb helyszínein zajlik majd. A SopronDrum fesztivál ideje alatt nem csak koncertekre, hanem mesterkurzusokra is várják az érdeklődőket. 

Képek: Horváth Kornél archív