Londonban nyílt kiállítás a Syngenta Nemzetközi Fotópályázatának legjobb alkotásaiból, amelyek közé egyedüli magyarként Hegedűs Ákos két fotóját is beválogatta a szakmai zsűri. A nemzetközi versenyt harmadszorra írták ki azzal a céllal, hogy a fotográfia eszközeivel hívják fel a figyelmet az emberiség jövője szempontjából kulcsfontosságú kérdésekre, globális problémákra.

MTI

A szakmai zsűri 42 fotós 92 fotóját választotta ki a londoni Somerset House-ban nyílt kiállításra, amelyet a következő hónapokban a világ több nagyvárosában is megtekinthet majd a közönség. A hivatásos fotósoknak járó fődíjat a brit kínai fotóművész, Wang Yan Preston, nyílt kategóriában pedig az ír Kenneth O’Halloran kapta.

Hegedűs Ákos középiskolás kora óta foglalkozik fotózással. A sajtóban eltöltött több évnyi munka után érdeklődése koncertek és hosszabb távú, mélyebb, társadalmi, környezetvédelmi problémákat megjelenítő projektek felé fordult. Eddig hat fotóalbuma jelent meg, legújabb kötetéhez a Badacsonyról, a Balaton ikonikus hegyéről már hét éve készíti a fotókat.

A fotós úgy véli, hogy az információs társadalomhoz való alkalmazkodás jelenti a 21. században az emberiség legnagyobb kihívását, és bár a globalizáció rengeteget segít a társadalmak fejlődésében, de még így is hatalmas szakadékok vannak a Föld egyes országai közt. A mostani pályázatra beadott anyagot Londonban és Pekingben készített fotóiból rakta össze.

A nemzetközi pályázat első alkalommal a Vidék – Város témakörben várta az alkotásokat, 2014-ben pedig a hiány és túltermelés súlyos aránytalanságának bemutatására bíztatták a szervezők a világ fotósait.

Vezető képen Hegedűs Ákos egyik döntős fotója.