Értékes festmények csempészése ügyében nyomoznak az orosz hatóságok a moszkvai Tretyakov képtárban.

MTI

Tretyakov 1A neves múzeum szakértői részlegében a nyomozók házkutatást tartottak, több munkatársat kikérdeztek és lefoglalták az ott talált személyi számítógépeket. A bűnügyi szakértők azt feltételezik, hogy azokon értékes orosz festmények hamis kiviteli engedélyeit készítették – adta hírül szerdán a Rosszijszkaja Gazeta című orosz kormánylap internetes oldala.

Az orosz szövetségi nyomozó bizottság (SZK) munkatársai elmondták, hogy egy hete a Moszkva környéki vnukovói nemzetközi repülőtéren egy 33 éves férfi azt állította a vámhatóságnak a nála lévő 5 festményről, hogy azok “mindössze” 180 ezer rubelt (mintegy 953 ezer forintot) érnek.
A képek között voltak Valentyin Szerov (1865-1911), Pjotr Koncsalovszkij (1876-1956) híres orosz festők művei is.

A vámosoknak azonban gyanús lett a festmények kiviteli engedélye, így szakértőt hívtak, aki megállapította, hogy a festmények értéke valójában legkevesebb 1,9 millió rubelre tehető (több mint 10 millió forint). A Rosszijszkaja Gazeta tudomása szerint a csempészésbe keveredett utas az egyik moszkvai kerületi választási bizottság elnöke, aki ellen a nyomozóhatóság vádat készül emelni. Az orosz titkosszolgálatokhoz közelinek tartott LifeNews orosz kereskedelmi hírszolgálat és televízió azt jelentette, hogy a hatóságok felderítettek egy csempészhálózatot, amelyen keresztül gazdag gyűjtők hamis kiviteli engedélyekkel orosz mesterművekhez jutottak.

A neves Tretyakov képtár 20. század eleji művészeti részlegének vezetője a LifeNewsnak tagadta, hogy a múzeumnak része volna a bűnügyben. Azt mondta, hogy a több mint 100 éves alkotásokat nem lehet kivinni Oroszországból a kulturális minisztérium engedélye nélkül. A Tretyakov korábbi igazgatóját, Irina Lebegyevát februárban elbocsátották. A volt igazgatót bírálták a múzeum dolgozói. 2011-ben pedig valaki névtelen levélben korrupcióval vádolta meg az intézmény vezetését.