Különleges tánctörténeti vállalkozásra készül a Magyar Nemzeti Balett: Tennessee Williams halhatatlan drámájából még soha nem született eredeti zenével táncprodukció. Dés László zeneszerző és Venekei Marianna koreográfus első egész estés balettje 2017. június 17-én debütál az Erkel Színházban. A darabbal kapcsolatban Dés Lászlóval készült interjúnkat itt olvashatják.

061.hu

Csaknem hetven éve örvend töretlen népszerűségnek a világ színpadain Tennessee Williams A vágy villamosa című drámája. Az egykor szebb napokat is megélt Blanche DuBois bukásának történetét családi tragédiák, viszonzatlan szerelmek és elfojtott, majd felszínre törő indulatok szegélyezik, amely az 1947-es bemutató óta ragadja magával a közönséget. A sikert csak tovább fokozta az 1951-es filmváltozat Vivien Leigh és Marlon Brando főszereplésével, a nemzetközileg is elismert drámaíróvá érő Tennessee Williams darabja pedig azóta is folyamatosan szerepel a világ színházainak repertoárján.

Venekei Marianna, a Magyar Nemzeti Balett vezető balettmestere, Harangozó-díjas balettművész másfél évtizede készít önálló koreográfiákat és táncbetétetek zenés előadásokhoz. 2008-ban A vágy villamosa Tordy Géza által a Tivoli Színházban megrendezett változata adta számára az ihletett, hogy a meseszerű, romantikus balettek után érdemes lenne fajsúlyosabb, életszerűbb történetet is színpadra vinni a tánc nyelvén. Mint mondta: „Blanche mindent elveszít, fokozatosan összedől körülötte a világ, eltörik benne valami. És valóban, sajnos egy pillanat alatt el lehet veszteni egy életet: a körülményeinket, az egzisztenciánkat, a szerelmet, egy barátságot. Bárkiből lehet Blanche.”

Dés László, akivel korábban Venekei Marianna többszöri is dolgozott együtt, örömmel vállalta a felkérést a zene megírására. A Kossuth- és Liszt Ferenc-díjjal is kitüntetett, a musical, a színházi és filmzene világában is otthonosan mozgó jazzművész-zeneszerzőt egyebek mellett az is inspirálta, hogy szavak nélkül, pusztán a muzsika és a tánc nyelvére ültetik át a drámát. „Sok más zenés műfajjal ellentétben itt a zene maga a történet, és ez rettentő izgalmas. A vágy villamosa 100 perces zenefolyamának minden taktusa és hangja a történetet meséli” – fogalmazott Dés László. New Orleans a jazz szülőhazája is, ám az itt őshonos dixieland helyett a jazz és a komolyzene modernebb változata kamara- és nagyzenekari előadásban szólal meg a produkcióban.

A vágy villamosát a Magyar Nemzeti Balett kettős szereposztásban mutatja be. Blanche-t Carulla Leon Jessica és Balaban Cristina, Stellát Földi Lea és Krupp Anna, míg Stanley-t Majoros Balázs és Rónai Andárs József Mitch-t pedig Biocca Mark James és Bajári Levente alakítja, az előadásban közreműködik a Magyar Nemzeti Balett tánckara is. A táncdráma látványvilágában is meg kívánja idézni a darab születésének korát, a 1940-es évek New Orleansának külső jegyeit magán hordozó jelmezeket Bianca Imelda Jeremias, míg a díszleteket Zöldy Z Gergely tervezte.

A hangfelvételekben Dés László és a Magyar Állami Operaház Zenekara mellett a Fekete Kovács Kornél trombitás vezette Modern Art Orchestra, Dés András ütőhangszeres, Lukács Miklós cimbalomművész, Winand Gábor énekes-szaxofonos és Károlyi Kati énekesnő is közreműködött. Az együtteseket Vajda Gergely és Dinyés Dániel vezényelte.

A vágy villamosa modern balettelőadást a június 17-i premiert követően június 23-án és 24-én, valamint 25-én két alkalommal tűzi műsorára az Erkel Színház az idei évadban.