Több mint 70 év után először rendez Vincent van Gogh-kiállítást a londoni Tate Britain, a tárlat tematikája a holland festőművészt nagy-britanniai kapcsolatain keresztül mutatja be.

MTI

A jövő év március 27-én nyíló kiállításra a festő 40 műve érkezik Londonba más múzeumokból, köztük a párizsi Orsay Múzeumban lévő Csillagos éjszaka a Rajna fölött című festmény. Van Gogh 1873 és 1876 között műkereskedő gyakornokként élt a brit főváros déli Lambeth negyedében, és azonnal megszerette a várost. 1874-ben arról írt bátyjának, Theoónak, hogy jól mennek dolgai, “csodálatos otthonom van, és nagyon örömmel fedezem fel Londont, figyelem meg az angol életmódot és magukat az angolokat”.

Alex Farquharson, a Tate Britain igazgatója pénteken elmondta, hogy a tárlat bemutatja, milyen hatással volt Nagy-Britannia Van Gogh művészetére, és milyen hatalmas hatással volt ő maga a brit képzőművészekre, köztük  Christopher Woodra, David Bombergre és Francis Baconra. Nagy-britanniai tartózkodása megváltoztatta világképét és a művészt magát is, bátoritotta őt arra, hogy képzőművész legyen – magyarázta. A Tate legutóbbi Van Gogh-kállítását 1947-ben rendezték, amikor bemutatták munkásságát a szigetországban élő képzőművészek egy új generációjának – tette hozzá az igazgató. A Van Gogh and Britain (Van Gogh és Nagy-Britannia) című kiállítás 2019. augusztus 19-ig lesz látható.

Kép: Tate