A Liget Budapest projekt keretében a Szabolcs utcában felépülő Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központban (OMRRK) kap új otthont 2018-tól az immár a Szépművészeti Múzeum részeként működő Artpool Művészetkutató Központ.

MTI

Az Artpool az úgynevezett nem hivatalos művészeti törekvések Európában is kiemelkedő, ráadásul folyamatosan gyarapodó gyűjteménye, amelynek fennmaradása az utóbbi időben veszélybe került. A Magyar Nemzeti Bank Értéktár programja keretében azonban sikerült megvásárolni az Artpool 1965-1991 közötti részét, míg a másik felét Klaniczay Júlia és Galántai György alapítók ingyen ajánlották fel – idézte fel szerdán Budapesten a Szépművészeti Múzeum főigazgatója. Baán László hozzátette: az Artpool az alapítóknak az egyre csökkenő fővárosi és állami támogatás mellett “állandó kínlódást jelentett”, így fennállt a veszélye, hogy a gyűjtemény végül megszűnik, darabjai pedig nyugati intézetekben kötnek ki.

Az Artpool ehelyett a Szépművészeti Múzeum szervezeti keretében működhet tovább, egyelőre jelenlegi helyén, majd 2018-tól az OMRRK-ban létrehozandó Közép-európai Művészettörténeti Kutatóintézet (KEMKI) részeként. A gyűjteményt vezető Klaniczay Júlia elmondta: az Artpool számára nagyon fontos volt a rendszerváltáskor, hogy az addig titokban működő gyűjtemény nyilvános intézménnyé váljon, erre azonban akkor nem került sor. Mint kiemelte, az archívumi funkciók mellett az Artpool az aktív gyűjtést is folyamatosan végzi, ezért a világ minden tájáról érkeznek a kutatók, de sokan az interneten küldenek megkereséseket.

“Álmaink netovábbja, hogy annak a kísérletnek lehetünk a részesei, miként lehet egy harmincéves nonprofit működést továbbvinni intézményi keretek között” – fogalmazott Klaniczay Júlia. Mint hozzáfűzte, eddig nem volt példa a világban arra, hogy egy hasonló nonprofit intézmény egy állami múzeumba a profilját megtartva tudjon betagozódni; jellemzőbb, hogy ezek a gyűjtemények végül megszűnnek, darabjaikat különböző múzeumok vásárolják meg.

Klaniczay Júlia hangsúlyozta: ehhez képest az Artpool élő archívum maradt, ráadásul a jövőben is folytathatja tevékenységét; a Szabolcs utcai leendő központban 600 négyzetméteres alapterületen, 21. századi, klíma- és páravédelemmel ellátott archívumi rendszerben. Baán László újságírói kérdésre elmondta, a KEMKI a Szépművészeti és a Magyar Nemzeti Galéria, az egykori Képzőművészeti Lektorátus, valamint az Artpool anyagából jön létre, és saját kutatási programokat is indít majd. Az Artpool Művészetkutató Központ a hatvanas évektől megjelenő új művészeti mozgalmak, irányzatok, köztük az úgynevezett nem hivatalos művészeti törekvések (underground, szamizdat) dokumentumgyűjteménye. A 650 folyóméternyi és a 2300 órányi digitalizált archívumi anyagban csaknem 7500 művész, alkotócsoport, intézmény kutatható.