Lazar Comanescu román külügyminiszter – Korodi Attila képviselő írásos interpellációjára válaszolva – közölte: a külügyi tárca támogatja, hogy a csíksomlyói búcsú felkerüljön az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) szellemi kulturális örökségi listájára.

MTI

A minisztérium álláspontját a Maszol.ro erdélyi portál ismertette hétfőn. A portál szerint a miniszter határozottan cáfolta, hogy Románia vissza akarná vonni a csíksomlyói búcsú felterjesztését a szellemi kulturális örökségi listáról. Comanescu szerint a híresztelésekkel ellentétben a tárca az UNESCO által kért valamennyi kiegészítést időben elkészítette, és teljes mellszélességgel kiállt a búcsú védettsége mellett. Korodi Attila, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselője azt követően intézett írásos interpellációt a kulturális miniszterhez, a külügyminiszterhez és a miniszterelnökhöz, hogy augusztus közepén Kelemen Hunor RMDSZ-elnök kijelentette: – értesülései szerint – a román szakértői kormány megpróbálja megakadályozni a búcsú nemzetközi védettségét.

“Néhány hónapja a román külügyminisztérium és a kulturális tárca azon dolgozik, hogy a szakemberek által összeállított, minden érdekelt fél beleegyezését és támogatását élvező indítványt, dossziét visszavonja” – fogalmazott Kelemen Hunor, aki kulturális miniszterként indította el négy éve a búcsúra vonatkozó folyamatot. Korodi Attila a Maszolnak elmondta: megnyugtatónak tartja Lazar Comanescu válaszát, elgondolkoztatónak tartja ugyanakkor azt, hogy a kulturális tárca és a kormányfő egyelőre hallgat. “Ez azt jelenti, hogy még nem dőlhetünk hátra” – jelentette ki.
A román kulturális tárca 2012 márciusában terjesztette fel az UNESCO szellemi kulturális örökségi listájára a csíksomlyói búcsút.

Egy hónappal később azonban megbukott a jobboldali Ungureanu-kormány, amelyben az RMDSZ is részt vett, és a Ponta-kormány miniszterei nem tartották fenn a kezdeményezést. 2014 márciusában az RMDSZ is belépett a Ponta-kormányba, és a kulturális tárca élére visszatérő Kelemen Hunor ismét beterjesztette a kezdeményezést, melyről az UNESCO illetékes bizottsága várhatóan a november 28. és december 2. között, Addisz-Abebában sorra kerülő ülésén dönt.

Kép: ujszo.com