“Remélem, hogy közel tudom hozni Keleti Ágnest a nézőkhöz. Azt szerettem volna, hogy ne csak megismerjék, hanem meg is szeressék őt” – fogalmazott a 061.hu-nak Oláh Kata, aki a világ legidősebb élő olimpiai bajnokáról, a nemzet sportolójáról szóló, Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes című portré-dokumentumfilmet jegyzi. A rendező férjével, Csukás Sándor operatőrrel Keleti Ágnes egy évét követte végig, a 100. születésnaptól a 101.-ig forgattak. A munka nem volt nehézségek nélküli, közbeszólt a Covid, és olykor kihívást jelentett az is, hogy szóra bírják az olimpiai bajnokot. Oláh Katával rendezővel beszélgettünk, aki többek között azt is elárulta nekünk, miért volt szükség 78 verzióra a filmből.
MM – 061.hu
“A dokumentumfilmről az a vélemény él, hogy csak unalmas lehet. Szeretném bemutatni, hogy ebben is vannak érzelmek”, mondta a vetítés előtt. Hogyan lehet progresszíven gondolkodni e műfaj esetében?
Fontos volt, hogy több rétege legyen a filmnek: a régi interjúk, Ági mai filozofálgatásai, illetve a velünk kapcsolatot teremtő Ági mind hangsúlyt kapjanak a filmben. Nemcsak egy sportsikerekben gazdag életutat akartunk bemutatni, hanem egy embert, egy olyan életet, amelyben benne van Magyarország száz éve is. Egy olyan filmet szerettünk volna készíteni, ami nem unalmas, ami pörög, mert azt gondolom, hogy Ági világlátása valóban egyedi, és annyira hasznos tanácsokat ad a mai sikerorientált én-világban, amelyeket érdemes megfogadni. Próbáltunk egy olyan filmnyelvet találni, amellyel be lehet vonzani, meg lehet szólítani azokat is, akik amúgy nem néznének meg egy dokumentumfilmet. Ezért segítik például a történet átélhetőségét animációs betétek is.
Az ember nehezen tervez, amikor egy 100 éves emberről van szó. Az nem volt koncepció, hogy a 101.-ig követjük, hanem az volt a vágy, hogy minél többet, minél gyorsabban forgassunk, mert ki tudja, meddig van rá lehetőségünk. Ráadásul ott volt a Covid, így folyamatos félelem volt bennünk.
Nagyon sok áldozatot hoztunk azért, hogy ez a film elkészülhessen, ha kellett, nem mentünk egy-két hétig senkihez. Plusz alkalmazkodnunk kellett Ági hangulatához, egészségéhez is.
Ez egy nagyon komoly, hosszú folyamat volt. Ha újrakezdeném, akkor biztos, hogy erre egy külön embert kérnék fel…Közben egy kincs, egy csoda, egy boldogság egy filmkészítőnek, hogyha ilyen gazdag archív anyagból tud dolgozni.
Szerepelnek a filmben olyan színes archívok a filmben, amelyeket még soha senki nem publikált, ezeket mi fedeztük fel. Sikerült találnom egy embert, aki megtalálta azokat a privát, szupernyolcas felvételeket, amikor Ági és a csapat Melbourne-ben gyakorolt. Ez egy hatalmas öröm nekünk!