Építészek, irodák teljesítményét ismerték el a Pro Architectura díjak átadásán pénteken az Országházban a magyar építészeti kultúra népszerűsítése, a minőségi épített környezet létrehozása terén.

MTI

“Magyarország megújulása nem képzelhető el az épített örökség megújítása nélkül. Abból a gazdasági fejlődésből, amelynek pozitív következményeit ma az ország megtapasztalhatja, kiemelkedően fontos jelentősége van az építőiparnak és az építészetnek” – mondta köszöntőjében Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Mint megjegyezte, ez a terület nemcsak munkaadóként az egyik legfontosabb összetevője a gazdasági növekedésnek, hanem új kereteket és lehetőségeket teremt a mindennapi élet számára. Hangsúlyozta: a kortárs építészet nagy alkotásokra képes, csak az elmúlt kilenc évben megvalósult projektek közül példaként hozta fel a Puskás Ferenc Stadiont, a Kossuth téri projektet vagy a Ludovika Campus létrehozását. “A most kitüntetett építészek, tervezők, kivitelezők munkájukkal életre keltették a múltat, javítottak a jelenen, irányt szabtak és utat mutattak a jövőnek” – fogalmazott Gulyás Gergely, aki átadta a Pro Architectura díjakat.

Idén tíz díjat adtak át, ezekhez egy-egymillió forint összegű pénzjutalom és oklevél jár. Építészeti alkotás kategóriában Pro Architectura díjban részesült Furu Xénia, Guttmann Szabolcs István és Wagner Péter a kolozsvári unitárius püspöki ház felújításáért; Mányi István, Mányi Dániel, Gergely László, Kardos Gábor és Németh Krisztina a Szépművészeti Múzeum felújításáért és átalakításáért; Terdik Bálint pedig a szobi Duna-Ipoly tanuszoda megvalósításáért. A nagykovácsi Teleki-Tisza-kastély és környezete eredeti állapotának visszaállításáért vehetett át díjat Katona András, Riedel Miklós Márton és Gyulai Attila.

Szintén elismerést kapott a hegyvidéki Melinda úti háromlakásos épületegyüttest megvalósító Fernezelyi, Basa Iroda Építész Kft.; Gutowski Robert, Révai Attila, Kövér István és Boczkó Ákos a pátyi Szent II. János Pál pápa templomért; Pottyondi Péter és Pottyondi Bence az új diósgyőri stadionért; Schrammel Zoltán az építészeti közéletben és építészeti oktatásban elért kiváló eredményeiért.

Az Építtető kategóriában a Pallas Athéné Domus Sapientiae Alapítvány lett a nyertes pályázó a Régi Budai Városháza helyreállításáért; kiemelkedő építészeti alkotások megvalósításában közreműködő kivitelezőként pedig Reznicsek Zoltán kapott miniszteri elismerést a budavári Királyi Lovarda rekonstrukciójáért.