Jurij Alekszejevics Gagarin első űrrepüléséről szóló orosz filmet mutattak be hétfőn a fővárosi Puskin moziban. A vetítést követően Farkas Bertalan egykori űrhajós arról beszélt: Gagarin sikere sokkolta a hidegháborús űrversenyben lemaradó amerikaiakat.

MTI

A 2013-ban készült, Magyarországon pedig az első űrrepülés 55. évfordulója alkalmából most forgalmazott orosz mozifilm az 1961. április 12-én végrehajtott első űrrepülést, valamint az odáig vezető utat mutatja be, betekintést nyújtva az űrverseny egyik legintenzívebb időszakába és Gagarin életébe, személyiségébe is.

A sajtóvetítés után Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós felidézte: az első űrrepülés, majd azt ez követő további szovjet űrsikerek – köztük a második, Tyitov által véghezvitt szovjet űrrepülés, valamint Tyereskova, az első női űrhajós repülése – sokkolták az amerikaiakat, akik akkor határozták el, hogy elsőként fognak embert küldeni a Holdra.

124296_52

Gagarint 19 társával együtt kétezer szovjet pilóta közül választották ki az első űrrepülésre készülő csapatba és szinte egészen az utolsó pillanatig nem lehetett tudni, hogy ő vagy társa, Tyitov fog-e repülni először – mondta el Farkas Bertalan. German Sztyepanovics Tyitov később mint az első egy napnál hosszabb időt az űrben töltő űrhajós vonult be a történelembe.

Hozzáfűzte: a végső személyi döntést a szovjet űrprogram atyja, Szergej Pavlovics Koroljov hozta meg, aki hatalmas tekintéllyel bírt, véleményét a szovjet vezetés sem kérdőjelezte meg. Koroljov személyét olyan titoktartás övezte, hogy haláláig csak a “Főkonstruktőrként” hivatkoztak rá, valódi nevét nem lehetett tudni. Gagarin 1968-ban egy máig nem tisztázott repülőgép-balesetben vesztette életét, az eseményről sok találgatás és legenda látott napvilágot.

gagi

A magyar asztronauta elmondta: az űrprogram résztvevői számára ismeretes volt, hogy Gagarin szeretett volna még egyszer eljutni a világűrbe. Ehhez az akkori szabályok szerint rendszeresen repülnie kellett, ezért végezhetett gyakorlórepülést a végzetes napon.

Noha a baleset teljes háttere valószínűleg soha nem derül ki – a korabeli gépeken nem volt feketedoboz -, Farkas Bertalan szerint a más űrhajósokkal folytatott beszélgetései nyomán kizárható, hogy a katasztrófához alkoholos befolyásoltság vezetett volna. A Gagarin című 108 perces orosz film hazai forgalmazója a Pannonia Entertainment és Freeway Entertainment.

Kép: pics-about-space.com