Egy online árverésen 20 200 dollárért (5,5 millió forintért) kelt el az a Leica fényképezőgép, amellyel Alberto Korda kubai fotós elkészítette 1960. március 5-én a politikai ellenállás nemzetközi szimbólumává vált baszksapkás fotót Ernesto “Che” Guevara kubai miniszterről, a legendás forradalmárról és gerillavezérről.

MTI

Az 1960-as évek ifjúsági mozgalmainak egyik ikonjává vált fényképezőgépet Dante Korda, az alkotó fia bocsátotta árverésre a Catawiki internetes portálon – tudta meg az EFE spanyol hírügynökség. A vevőről csak annyit tudni, hogy egy osztrák magánszemély. A portré-, reklám- és divatfotózással foglalkozó, Korda művésznéven alkotó kubai fotóst, Alberto Díaz Gutiérrezt (1928-2001) világhírűvé tette az akkor a kubai kormányban dolgozó Che Guevara (1928-1967) kultikussá vált portréja, amely egy havannai temetésen készült. Korda annyira elégedett volt a fényképpel, hogy minden olyan részt levágott róla, amely nem a modell forradalmi lelkesültségét hangsúlyozta.

A jövőbe tekintő, forradalmi csillagos sapkát viselő Che Guevara fényképe akkor vált a politikai ellenállás nemzetközi szimbólumává, amikor hét évvel később Bolíviában megölték a politikust. Aznap este, amikor nyilvánosságra hozták halálát, a Korda fotója alapján készült tízemeletnyi magas fényképet húzták fel a belügyminisztérium havannai épületére, azzal a térrel szemben, ahol Castro bejelentette a halálhírt az összegyűlt kubaiaknak. A kép hamar elterjedt Latin-Amerikában, és a mártírhalál jelképévé vált. Díaz azért vette fel a Korda nevet, hogy arról a Kodak fényképezőgép-márkára asszociáljanak a vevők, megrendelők.

Fotó: Alberto Korda