Budapestet is érinti 40. születésnapi turnéján a Legendary Pink Dots (LPD). A pszichedelikus kísérleti rockzene veterán, Hollandiában működő csapata február 17-én a Robotban lép fel.
MTI
A legendás rózsaszín pöttyök európai turnéja a múlt héten indult a svédországi Göteborgban, majd Koppenhága, Malmö, Hamburg következett. A csapat szerdán este Berlinben játszik, majd a nagy számú közép-kelet-európai rajongók örömére 14-én Poznanban, 15-én Prágában, 16-án Bécsben, 17-én pedig Budapesten zenél.
A története során számos alkalommal átalakult LPD 2014 óta ötfős felállásban működik. A két alapító tag, Edward Ka-Spel (ének, billentyűk) és Phil Knight (más néven The Silverman; billentyűs hangszerek, samplerek, egyéb kütyük) mellett Raymond Steeg (keverőpult), Erik Drost (gitár) és Joep Handrickx (elektronika, effektek) tagja az együttesnek.
A Legendary Pink Dots 1980-ban alakult és rendkívül fontos, ugyanakkor sajátos helyet foglal el a kísérleti és pszichedelikus zene területén; bár szakmai és rajongói körökben egyaránt sikert és elismerést értek el, a kereskedelmi rádiók nem játszották dalaikat. Az eredetileg brit banda Hollandiában, Amszterdamban működik; a nyolcvanas években több lemezüket lengyel kiadó is megjelentette, emellett Csehországba és immár csaknem harminc éve Magyarországra is vissza-visszatérnek koncertezni. Először 1989-ben a HungaroCarrot fesztiválon játszottak nálunk, legutóbb 2011-ben a Roham Bárban. A mostani lesz a tizenegyedik magyarországi koncertjük.
Az LPD koncertjei magával ragadóak; Ka-Spel úgy énekel, mintha egy mesebeli manó lenne, szövegei egyediek, néha egyenesen őrültek. A hazai Legendary-rajongók kis csoportja minden magyarországi koncertjükön ott van, az egyik portálon 2001 óta él az LPD-fórum és a szakma is szereti a csapat zenéjét: Ka-Spel (aki szólóban és Tear Garden nevű projektjével szintén aktív) egy dal erejéig (Even If You Are Victorious) közreműködött Yonderboi második lemezén, a 2005-ös Splendid Isolation című anyagon.
A Legendary Pink Dots első albuma 1981-ben jelent meg Only Dreaming címmel. Az áttörést az öt évvel későbbi Any Day Now jelentette, amelyik remekül vegyítette a népzenét a pszichedeliával. Koncertlemezeik száma szinte felmérhetetlen, de stúdióanyagokat is gyakran publikálnak, összmegjelenésük jóval túl jár a kétszáz lemezen. A legutóbbi stúdióalbum a tavaly kiadott Angel in the Detail volt.