Sokakban él az emlék a nagy kétkarú fehér mérlegről, a gyermekként félelmetesnek és hatalmasnak tűnő, ám jó illatot árasztó kávédarálóról és az egyszerű, ám mégis minden igényt kielégítő választékról, amelyet egy- egy reggeli bevásárlás alkalmával tapasztalt az ember gyereke. Manapság a hipermarketek személytelen világából elvágyakozva idézzük fel az emlékfoszlányokat, ám most ezek ismét megelevenednek, ha betérünk a Károlyi-kert szomszédságában megbújó belvárosi Csendes Csemegébe.  

CN- 061.hu

Újabb egységgel bővült a Csendes név köré gyűjtött vendéglátó egységek sora, hiszen a Csendes Létterem, a Csendes Társ, a Csendes – A Pesti Szatócs valamint a Csendes M Vegán Bisztró mellett megnyitotta kapuit a hazai termelők portékájával operáló Csendes Csemege, amely a régies, családias üzletek hangulatát kívánja megidézni. 

A boltocskába lépve a Csendesekre jellemző különleges, színes- szagos atmoszféra öleli át a betérőt. A portéka felfedezése előtt az ember szeme először elkalandozik az üzlet vázát jelentő érdekes polcokon, tárolókon, olyan apró kiegészítőkön, mint a hintaló, a sok- sok növényke vagy épp a kirakatban lógó, lámpaként funkcionáló arany madárkalitka. “Itt minden tárgynak története, múltja van, hiszen mindet használtan mentettem meg lomtalanításokról, bolhapiacról. A plafonon lógó egyes létrákért például ötszáznegyven kilométert tettem meg, de a falon lévő gerendákat egy ürömi ház bontásakor került hozzám. A kialakításnál nagyon figyeltem arra, hogy úgymond földközeli legyen a hely, értem ezalatt azt, hogy ne legyen tele műanyaggal, tömeg gyártott termékekkel “- meséli Bíró Gergő, projektmenedzser. 

A csak hazai termelőktől származó árukészletben is igazán jó elveszni. “A készletünk még nem teljes, még számos termék érkezik majd. Ez jelenti például a borkínálat bővülését, de szeretnék pálinkákat, likőröket hozni.” A betérőknek így sem lehet oka panaszra, hiszen a kézműves sörtől kezdve, a lekváron, pékárun, tejterméken át a szappanig, jegyzetfüzetig bármit megtalál a vásárló.  “A tejet, a kakaót, a vajat, a joghurtokat és a sajtokat a Maszlik Családi Gazdaságtól érkeztek. A gazdaság a Szente patak völgyében helyezkedik el, és 1991 óta foglalkozik növénytermesztéssel, állattenyésztéssel, minden alapanyagot maguk termelnek. A fantasztikus pékárút, a teljes kiőrlésű- és rozskenyéret, ciabattákat, kalácsokat, péksütiket a Panelpéktől szerezzük be. Az alapító Cseperkáló József tradicionális pékcsaládból származik és hosszú évek munkájával alakította, kísérletezte ki minőségi péktermékeit. Ez a szakértelem garancia a ízorgiára.”

“Az üzletbe az a legjobb, hogy a szomszéd Teri néni és a brit turisták is bejönnek, tehát mindenki megtalálja a számítását. Az itt kapható termékeket  egyébként a többi Csendesben is felfedezhetik a fogyasztók, hiszen a többi lokálban is gyakoroljuk azt a felfogást, miszerint a hazai gazdák portékáit részesítjük előnyben.”

Bíró Gergő a beszélgetés közben lebbentette le a fátylat arról a tervükről, miszerint rendszeresen szerveznek majd termelő- vásárló találkozót, illetve kóstolót. “Azt gondolom, hogy egy árucikket maga az előállító tudja legjobban bemutatni, de az sem mellékes, hogy ezen alkalmakkor a betérők az őket érdeklő termékeket vásárlás nélkül tudják tesztelni. Az első találkozót szeptember közepére tervezzük.”

Fotók: SZFA