Elindult a jelentkezés a Snétberger Zenei Tehetség Központ 11. évfolyamára, ahol hatvan hátrányos helyzetű, elsősorban roma származású fiatal kezdheti majd meg tanulmányait júniusban a Nemzeti Tehetség Központ felsőörsi központjában.

MTI/061.hu

A járványhelyzet miatt idén online formában lehet elküldeni a bemutatkozó videókat a www.meghallgatunk.hu oldalon keresztül április 30-ig – közölte a Nemzeti Tehetség Központ Nonprofit Kft. Olyan tehetséges, hangszeren játszó vagy énekes, elsősorban roma fiatalok jelentkezését várják, akik elmúltak 12 évesek, de még nem töltötték be a 22. életévüket. A programban elismert művészek és mentorok dolgoznak azon, hogy a diákok a tárgyi tudás mellé reális pályaképet, önismeretet és elérhető célokat kapjanak. A programban a kezdetek óta minden évben mintegy 60 hátrányos helyzetű, elsősorban roma származású fiatal tökéletesítette zenei tudását.

Fotó: Horváth Péter Gyula

A közlemény idézi Würtz Csillát, a Nemzeti Tehetség Központ ügyvezetőjét, aki azt közölte, hogy a kurzusra felvételt nyert diákoknak a képzés teljesen ingyenes. A 12 hetes dzsessz és klasszikus zenei képzést Felsőörsön tartják.

Ebben az évben ünnepeli fennállásának tizedik évfordulóját a Snétberger Program.

“A jubileumi év mérföldkő számunkra. 10 évvel ezelőtt egy olyan programot indítottunk el, amely a roma és hátrányos helyzetű fiatal tehetségek zenei képzésének jelentős változását hozta el. Reméljük, hogy a pandémia hamarosan elcsitul és nyáron egy különleges, kiemelkedő zenei koncerttel, méltóképpen tudjuk megünnepelni a jubileumot”

– idézi a tájékoztató Snétberger Ferencet, a Snétberger Zenei Tehetség Központ zenei- és művészeti igazgatóját, a Snétberger Alapítvány Kuratóriumának elnökét.

Fotó: Horváth Péter Gyula

A Snétberger Program 10 éves működése alatt csaknem 800 jelentkezőt hallgattak meg, 300 diák végezte el kurzusokat és 100 órányi koncertet adtak évente. A Snétberger Zenei Tehetség Központ oktatási modelljét a roma származású Kossuth-díjas gitárművész, zeneszerző berlini tanári tapasztalataira építve álmodta meg és dolgozta ki. A 2011 óta működő központ minden évfolyamában hatvan különböző korú (10-22 éves), különlegesen tehetséges, hátrányos helyzetű, többségében roma diák részesül egyéni zenei képzésben, tizenkét hetes bentlakásos kurzusok keretében. Ez egy speciális, intenzív, az iskolai rendszeren kívüli program. A központ egyedülálló abban a tekintetben, hogy a különböző életkorú és tudásszinten álló diákok együtt élnek és zenélnek tanáraikkal, a közös muzsikálás segíti szociális képességeiket, beilleszkedésüket, egymás iránti elfogadásukat és toleranciájukat.

A Snétberger Központban korábban forgatott videónkat alább tekinthetik meg:

Fotók: Horváth Péter Gyula