A balatoni diszkófíling és a dj-szettek elől menekülők idén is menedéket találnak Fonyódon, ugyanis augusztus 11-én, csütörtökön elindul 100 százalék élőzenével a RockBalaton, olyan fellépőkkel, mint Deák Bill Gyula, a Road, az Ossian, a Lord, a Depresszió, vagy a Rudán Joe Band. A kizárólag hazai, illetve határon túli magyar előadókat felsorakoztató, évek óta töretlen sikerrel dübörgő négynapos fesztivál főszervezőjével, Farkas Gáborral beszélgettünk.
MM – 061.hu
Csütörtöktől négy napon át ismét a riffeké lesz a főszerep Fonyódon. Miért tartottátok fontosnak annak idején, hogy elindítsatok egy kifejezetten a rockra koncentráló fesztivált?
Pont azért, amit te is mondasz. A Balaton-parton ennek a műfajnak annyira nem volt előélete. A RockBalaton elindulása előtt is több rockkoncertet szerveztünk, és mindegyik nagy sikerrel zárult. Volt itt a P. Mobiltól kezdve, az Ossian-on, a Lordon át a Kárpátiáig, Rudán Joe-ig, vagy Deák Bill Gyuláig mindenki, aki most is fellépő a rendezvényen. Az egyik ilyen koncerten jött az ötlet, hogy mi lenne, ha megpróbálkoznánk egy többnapos fesztivállal. 2014-ben volt az első, akkor még egy kicsit más formában, 2015-től kezdődően pedig a jelenlegi formájában, több naposra bővülve, naponta három-négy fellépővel zajlik a fesztivál. Évről évre próbálunk mindig valami újítással előállni, új színfoltot hozni ebbe a rendezvénybe. Tavaly ötnaposra bővítettük, idén visszatértünk a négynapos eseményhez, és ami újítás, hogy idén egy új, a korábbinál kicsit komfortosabb helyszínen rendezzük meg a RockBalatont. A belvárostól távolabbi, nagyobb helyszínt választottunk, így kevésbé fogja zavarni az itt lakókat. Valószínűleg jövőre is itt lesz a fesztivál, és az a tervünk, hogy a következő években kemping lehetőséget is kialakítunk majd itt.
A rock és metal közönség stabil és mozgatható, és egy kicsit zárkózott is, nem annyira nyitott az újdonságokra. Amikor összeállítjátok a programokat, kiválasztjátok a zenekarokat, mennyire figyeltek arra, hogy a fiataloknak, a kicsit progresszívebben gondolkodóknak is kedvezzetek?
Eddig minden évben sikerült olyan fellépőket hozni, akik a fiatalokhoz szólnak, emiatt sok tizen-huszonéves látogatja a RockBalatont. Idén sincs ez másképp, jön például a Road, a Depresszió és az Alvin és a mókusok – ezek mind olyan zenekarok, amelyek az ifjú generációt szólítják meg.
Hozzátartozik az is, hogy a negyven éve pályán lévő Deák Bill számait például ugyanúgy éneklik a középkorúak, mint a tizenévesek. Te miben látod az ilyen típusú zenének az erejét, a kortalanságát?
Évtizedek óta itt van velünk és sikeres, nem csak Deák Bill Gyula, de a Lord, az Ossian, Kalapács Józsi és Rudán Joe is. Ők tényleg évtizedek óta szórakoztatják és szolgálják a rockzenét szeretőket. Annak ellenére elképesztő sikeresek, hogy az ő nótáikat nem nagyon játsszák a rádiók, mert egyszerűen nem nyitottak arra, hogy évtizedes legendák ismert dalait beválogassák. Ezen azért szerintem el kellene dolgoznia a szakmának, nem normális dolog, hogy aki ír egy zeneszámot, azt azonnal felkapják a rádiók, aki 30-40-50 éve a pályán van, annak meg egyszerűen nem lehet hallani a dalait.
A kereskedelmi rádiók nem érzik fontosnak, hogy az évtizedes múlttal rendelkező zenekarok munkásságát felkarolják, és ez nagy hiba.
Nyilván, akik kíváncsiak ezekre a zenekarokra, ők nagyobb számban jelennek meg a koncerteken, fesztiválokon. Az pedig, hogy generációról generációra száll e zene szeretete, nálunk nagyon tisztán látszik, mert rengeteg családos látogat hozzánk. Épp ezért is ingyenes a tizennégy éven aluliaknak a fesztivál, hogy minél több család részt tudjon venni ezen az eseményen.
2019-ben az év fesztiváljává választották a RockBalatont. Szerinted mivel vívta ki a rendezvény ezt az elismerést?
Azzal, hogy évek óta egy megfelelő színvonalat és minőséget próbálunk nyújtani a hozzánk látogatóknak. Évről évre a legnagyobb rockzenekarok lépnek fel nálunk (2021-ben a Tankcsapda is fellépett a fesztiválon – a szerk.), szerintem Magyarországon nincs olyan rockzenekar, aki ne járt volna a RockBalatonon.
A balatoni fesztiválok szerves részét képezik a belföldi nyaralásoknak. Sokan egy-egy rendezvényhez kötik a nyári szabadságukat. Hogy látod, a RockBalaton hogyan hat a térségre?
Nagyon pozitívan. Sokan a fesztiválhoz kötik a nyaralásokat, rengeteg házat és nyaralót vesznek ki a környéken ilyenkor, az itt eltöltött vendégéjszakák után a városnak is plusz bevételei vannak, és az árusok, kereskedők is profitálnak abból, hogy több ezer ember látogat a városba a rendezvény idejére. Egy igazi közösség alakult ki a RockBalatonnak köszönhetően itt a városban a nyári szezonban. Az pedig külön jóleső érzés, hogy a fesztivál után napokkal is sokszor találkozunk olyanokkal a városban, akiken még rajta a karszalag.
A tervezett kempinget azért látjátok szükségesnek, mert kinőtte magát a rendezvény, és Fonyód képtelen több embert elszállásolni?
Igen, részben ezért. Nyári szezonról beszélünk, tele van a város, másrészt a kemping a rendezvény indulása óta igény a látogatók részéről. Szeretnék ha ezen a rendezvényen – ahogy más fesztiválokon is – legyen lehetőség sátorozni. Eddig ez nem volt megoldható, de az átköltözéssel, illetve a terület fejlesztésével ez a jövőben megvalósíthatónak látszik.
A fesztiválszektort nagy csapás sújtotta a Coviddal. Most a háború indukálta kedvezőtlen gazdasági helyzettel kell megbirkózni. Hogyan lehet optimistának maradni fesztiválszervezőként ezekben a nehéz években?
Muszáj annak maradnunk. Reméljük, hogy vissza tudunk térni a Covid előtti állapotokhoz, hogy ez az idei évben, vagy jövőre, vagy azután valósul meg, az még kérdés. Minket nagyon komolyan érintett a járvány, a ’19-ben elért szinthez képest nullára csökkentünk ’20-ra. Tavaly ugyan megtartottuk a rendezvényt, de jóval kisebb látogatói körrel, ez leginkább annak tudható be, hogy akkor csak védettségi kártyával volt látogatható a rendezvény. Ez az idei évben már nem kell, úgyhogy bízunk benne, hogy az idén sokan eljönnek. Minden tekintetben az a cél, hogy visszatérjünk oda, ahol három évvel ezelőtt voltunk.
A környezettudatosság jegyében milyen lépeseket tettetek?
Tavaly bevezettük a visszaváltható egyedi, RockBalaton logós repoharakat, ezzel körülbelül megfeleztük a rendezvényen keletkező hulladék mennyiségét. Ez egy betétdíjas pohár, amit vissza lehet váltani, majd még körülbelül százszor-százötvenszer fel lehet őket használni. Az erre megfelelő cég gyártja, mossa, és rendezvény után higiénikusan újra felhasználhatóvá teszi ezeket a poharakat. Ez az újítás abszolút sikeres volt, hamar megszokták a látogatók is.