A legjobb dokumentumfilm díját hozhatta el a szlovákiai Eperjesen (Prešov), illetve Trencsénben (Trenčín) megrendezett EduFilm Fesztivál decemberi fordulóján a Népirtás Pozsonyligetfalun című dokumentumfilm.

061.hu

A dokumentumfilm a Ligetfalu településen fekvő táborrendszerrel foglalkozik, amelybe már a második világháború utolsó heteitől kezdve tömegesen hurcolták, deportálták a Pozsonyban és annak környékén élő magyar és német lakosság többezres tömegeit. A film a Médiatanács Magyar Média Mecenatúraprogramjának támogatásával készült a Becsengetünk Produkció Kft. gyártásában.

A filmet Géczy Dávid és Udvardy Zoltán rendezte, producere: Skrabski Fruzsina.

Az 1945–1947 között működő internáló- és koncentrációs táborba szinte kizárólag magyar és német polgári lakosok kerültek, családostól. Az alkotásban megszólal a németek számára elkülönített tábor egyik, magyar nemzetiségű túlélője. A dokumentumfilm feltárja a táborban kivégzett közel száz magyar levente történetét is. Rávilágít arra az összefüggésre is, hogy a ligetfalui kijelölt táborhely őrzésére Prágából Pozsonyba érkező szlovák ezred állománya több száz fős vérengzést rendezett útközben, a morvaországi Prerovban, ahol a Felvidékről korábban a front elől Nyugat felé menekült, s most hazafelé tartó, magyar és német családokat szállító vonat haladt át.

A koronavírus miatt nyilvános vetítés helyett online rendezték meg a fesztivált. A zsűri tagjai professzionális filmesek és egyetemista diákok. A szervezők közleményükben kifejezték reményüket, hogy a filmalkotást Szlovákiában és Európa más országaiban is levetítik a tanárok diákjaiknak az online oktatás keretében.