A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása nagyon fontos, főleg nyáron. Egyre többen táplálkoznak tudatosan, egészségesen, és ehhez hozzátartozik az is, hogy mit iszunk. Ha unod a vizet, próbálj ki valami mást! Segítünk.

TIHANYI RITA – 061.hu

Tea nyáron? Igen!

Aranykorát éli a hidegen „főzött” kávé, bársonyosabb íz, kevésbé savas, inkább édes, sorolják a különböző honlapok és kávézók. Azt azonban talán még kevesen hallották, hogy mindez igaz a teára is. A hidegen elkészített teát még az édesítéspártiak is meg tudják inni cukor nélkül, mert valóban kevésbé kesernyés az íze, mint a forró vizes változatnak. A legjobb eredményt úgy érhetjük el, ha szálas teát használunk, de persze filteres teával is működik. Egy liter vízhez 4 teáskanál (vagy 3-4 filter) teát kell számolni, és 4-12 óra ázási időt. A leggyorsabban a fehér és a zöld tea készül el, a leglassabban a gyógyteák. A hidegen áztatást sokkal nehezebb elrontani, mint a teafőzést, ezért az is adjon még egy esélyt a zöld teának, aki szerint keserű és ihatatlan – hidegen egész más élmény. Extra csavarként hozzáadhatunk gyümölcsöket, fűszereket is az ázó teához, a még különlegesebb ízélmény érdekében.

Cold brew

Ha már megemlítettem, legyen itt az is, hogyan kell hidegen áztatott kávét készíteni, mindenféle extra eszköz nélkül: csak egy kancsóra, kávéra, szűrőre, és papírtörlőre lesz szükség. A kávéhoz értők azt ajánlják, hogy lehetőleg frissen durvára őrölt kávét használjunk. Ha nem lehet, vagy nem akarunk, akkor jó a bolti őrölt is. Az arányok nincsenek kőbe vésve, mi egy liter vízhez 100 g kávét használtunk, és 24 órát áztattuk a hűtőben. Ázás után leszűrjük. Először csak a szűrőn, így kiszedjük a zacc nagyját, utána kibéleljük a szűrőt egy benedvesített papírtörlővel, így kiszűrünk mindent, amit nem szeretnénk meginni. Ez egy közepesen erős, „normál” hosszúkávé. Lehet variálni a kávé-víz arányát, illetve az áztatási időt, különböző eredményekért.

Aki pedig még a nyári forróságban is melegen szereti inni a kávéját, az is nyugodtan kipróbálhatja a hidegen elkészítést, mert a hideg kávét is meg lehet melegíteni, akkor sem lesz ugyanolyan, mint a hagyományosan főzött. Ha pedig még nem próbáltátok ki az elmúlt nyarak slágerét, a tonikos kávét, akkor itt a lehetőség, mert nem bonyolult, csak tonik és kávé, ízlés szerint keverve. Érdemes a cold brew-t a tonikos változathoz egy gyümölcsösebb ízű kávéból készíteni.

Ízesített víz

A hidegen főzött tea és kávé után már profik vagyunk az áztatásban, most jöhetnek a gyümölcsök. Egyszerű és egészséges módja a víz feldobásának, ha gyümölcsöket, fűszereket áztatunk benne hidegen. Nincsen egyértelmű recept, több gyümölccsel és hosszabb idővel erőteljesebb ízt érhetünk el, kevesebben enyhébbet. A trükk csak annyi, hogy kóstolgatni kell, amíg meglesz a kedvencünk. Végtelen mennyiségű kombináció létezik, összegyűjtöttünk néhányat, ötletadónak:

eper – citrom – bazsalikom
eper – lime
narancs – áfonya
görögdinnye – menta
görögdinnye – bazsalikom
citrom – narancs – uborka – menta
eper – citrom – uborka – menta
málna – vanília
szőlő – sárgadinnye
őszibarack – vanília
sárgadinnye – lime
mangó – lime
eper – kivi – citrom
málna – szeder
lime – menta

Gyümölcsös agua fresca

Az agua fresca spanyolul friss vizet jelent, egy Mexikóból származó ital neve. Talán úgy lehetne jellemezni, mint átmenet az ízesített víz és a gyümölcslé között. A gyümölcsös verzió hozzávalói valamilyen leves gyümölcs (pl. dinnye, mangó, eper, málna, ananász, stb.), víz, limelé, és esetleg valamilyen édesítő, ha szükséges, ez gyümölcs és ízlés kérdése. Egy turmixgépbe dobjunk bele 2 pohár felkockázott gyümölcsöt, 1,5 pohár hideg vizet és egy evőkanál lime levet (elhagyható). Turmixoljuk össze, kóstoljuk meg, ha nem elég édes, akkor édesítsük, cukorsziruppal, agavénektárral vagy mézzel, vagy bármivel, csak tartsuk észben, hogy a kristálycukor nehezen oldódik hideg vízben. Kész is! Lehet többféle gyümölcsöt használni, vagy ízesíteni gyömbérrel, friss fűszerekkel.

Limonádé

Valószínűleg mindenki tudja, hogyan kell citromlevet, cukrot és vizet összekeverni, esetleg mindenféle szirupokkal és szörpökkel ízesíteni, szóval nem is erről szeretnénk írni, hanem két különleges limonádéról, amire talán még nem unt rá mindenki.

A vaníliás limonádéhoz először egy egyszerű szirupot készítünk: 150 g cukrot 2 dl vízzel felteszünk főni. Kettévágunk egy vaníliarudat, a lábosba kaparjuk a magokat, utána beledobjuk az üres rudat is. Közepes lángon kavargatjuk, amíg a cukor elolvad, és a keverék felforr. Félretesszük hűlni. Ha kihűlt, először kivesszük az üres rudakat, aztán hozzákeverünk 2,5 dl citromlevet (ízlés szerint), és felöntjük egy liter vízzel, ami lehet szénsavas is.

A gyomornyugtató kurkumás limonádéhoz egy kis lábosban összekeverünk egy pohár vizet egy kb. ötcentis darab reszelt gyömbérrel (vagy 1 tk szárított gyömbérrel), egy reszelt kurkumagyökerrel (vagy 1,5 tk szárított kurkumával), 5-6 összevágott-összenyomott rozmaringlevellel, és egy csipet frissen őrölt fekete borssal. Felforraljuk, kislángon hagyjuk gyöngyözni tíz percig, majd leszűrjük, és félretesszük hűlni. Ha szárított fűszereket használunk, akkor nem lehet teljesen kiszűrni a porrá őrölt kurkumát és gyömbért, de ezzel csak a megjelenésén rontunk, az ízén nem. Ha kihűlt, hozzáadjuk négy lime levét, egy evőkanál mézet (többet vagy kevesebbet ízlés szerint) felöntjük kb. egy liter vízzel (szintén ízlés szerint), és már fogyasztható is.