Idén április 6-13. között Budapesten, három helyszínen fut majd a 24. Titanic Nemzetközi Filmfesztivál. A 2005 óta versenyfesztiválként is működő eseményen idén hét – egy fülöp-szigeteki-katari és egy amerikaimisztikus thriller, egy angol-magyar-francia misztikus dráma, egy svéd-norvég-dán és egy  spanyol alkotás, valamint egy luxemburgi–belga–francia és egy dán-izlandi dráma –film vetekszik majd a Hullámtörők-díjért. A zsűri tagjai Frédéric Strauss francia kritikus és Dragomán György író, a zsűri elnöke Enyedi Ildikó Arany Medve-díjas rendező lesz.

061.hu

A pásztor című versenyfilm rendezőjével, Jonathan Cenzual Burley-vel találkozhat is majd a Titanic közönsége. Tony Palmer, a Leonard Cohenről készített Bird on a Wire rendezője, valamint a Rumble: The Indians Who Rocked the World két producere is elkíséri filmjét Budapestre. Jegyek elővételben már kaphatóak!

Idén a misztika és a drámaiság jellemzi leginkább a 24. Titanic versenyprogramját. A Végzetes lövés (Birdshot) című fülöp-szigeteki-katari misztikus thrillerben egy fiatal fülöp-szigeteki parasztlány betéved az otthonához közeli természetvédelmi területre, és tévedésből lelő egy kiemelten védett majomevő sast. A hatóságok azonnal nagy erőkkel kezdik keresni a felelőst, de a nyomozás során váratlan, egyre hátborzongatóbb titkok kerülnek napvilágra. A film rendezője, Mikhail Red előző filmjéért a legjobb új rendező díját kapta meg a Vancouveri Filmfesztiválon. Szintén a hatóságok elől menekül Sarah Adina Smith Buster két élete (Buster’s Mal Heart) című, fekete humorral fűszerezett, vakmerő amerikai misztikus thrillerében Jonah, aki egy üres hegyi nyaralóban meghúzódva vészeli át a telet. Visszatérő álmaiban a tengeren hánykolódik. Egy idő után rádöbben, hogy ő és a tengeren elveszett férfi egy és ugyanaz.

A részben Magyarországon forgatott az Egy vezér gyermekkora (The Childhood of a Leader) című angol-magyar-francia misztikus dráma Robert Pattinson főszereplésével 1918-ban, a XX. századi önkényuralmi rendszerek szárba szökkenésének időszakában játszódik. Párizsban egy fiatal amerikai fiú figyelemmel kíséri, hogyan működik közre apja a versailles-i békeszerződés kidolgozásában. Ezek a tapasztalatok formálják eszméit és világképét, és lassanként egy hátborzongató személyiségalakul kia szemünk előtt. A színészként is dolgozó amerikai rendező, Brady Corbet a legjobb elsőfilmes díját nyerte el a 2015-ös Velencei Filmfesztiválon ezért az alkotásáért.

A Számi vér (Sami Blood) című svéd-norvég-dán játékfilm, felkavaró történet a felnövésről. A 14 éves Elle Marja számi származású rénszarvaspásztor, egy kisebbségi közösség tagja. Az 1930-as években tomboló rasszizmus és az iskolában történő rasszkutatási vizsgálatok miatt egyre inkább elvágyódik életéből. Hogy megvalósíthassa álmait, más identitást kell keresnie, és minden kapcsolatot meg kell szakítania családjával és kultúrájával. A svéd Amanda Kernell lenyűgöző elsőfilmes alkotása Velencében és Thessalonikiben is nagy figyelmet keltett.  A spanyol születésű, Egyesült Királyságban élő rendező, Jonathan Cenzual Burley A pásztor (The Shepherd) című filmjének főszereplője, a középkorú Anselmo egyszerű, de boldog életet él szerény házikójában egy falu közelében. Magányában egyedül kutyája és birkái osztoznak. Amikor egy építési vállalkozó meg akarja venni a házát és földjét, hogy a területen lakóparkot építsen, Anselmo összetűzésbe kerül a környező földek gazdáival.

A Nehéz szívvel (Heartstone) című dán-izlandi drámában a világtól távol eső izlandi halászfaluban két elválaszthatatlan jóbarát él. A kamasz Thor és Christian ezen a gondtalan és szilaj nyáron tapasztalja meg először a szerelem érzését. Egyikük egy lány szívét próbálja elnyerni, míg a másik új vágyakat fedez fel magában barátja iránt. De a nyárnak hamar vége lesz: beköszönnek a kemény idők, s ideje felnőni és szembenézni a felnőttkorral. Az izlandi Guðmundur Arnar Guðmundsson rendezésében készült film számos más díj mellett Velencében elnyerte a legjobb LMBT-filmnek járó elismerést. Végül Laura Schroeder melankolikus indie poppal aláfestett Gát (Barrage) című luxemburgi–belga–francia drámájában Catherine tíz év után tér vissza külföldről, hogy újra felvegye a kapcsolatot lányával, Albával, akit nagyanyja, Elisabeth nevel. Alba hidegen és távolságtartóan viselkedik a hirtelen felbukkanó idegennel, és Elisabeth sem fogadja kitörő örömmel lányát. Catherine egyszer csak megelégeli a helyzetet: elrabolja, és északra, egy tó partjára viszi Albát.

Az idei Titanicra négy alkotó is elkíséri majd filmjét. Itt lesz A pásztorcímű versenyfilm rendezője, Jonathan Cenzual Burley, Tony Palmer, a Leonard Cohenről készített Bird on a Wire rendezője, valamint a Rumble: The Indians Who Rocked the World két producere, Christina Fon és Stevie Salasis.