Jövő március végén indul a Magyar Everest Expedíció, amelynek során Klein Dávid és Suhajda Szilárd hegymászók első magyarként oxigénpalack nélkül próbálják megmászni a Mount Everest 8848 méteres csúcsát.

MTI

A Csomolungma a tizennégy nyolcezer méter feletti csúcs közül a legmagasabb – hangsúlyozta Stefano Favaro, a 2017-es Magyar Everest Expedíció menedzsere a csütörtökön Budapesten tartott kötetlen beszélgetésen, hozzátéve, hogy az extrém körülmények között a csúcs megmászása nagy fizikai és lelki megpróbáltatást jelent a hegymászóknak.

Felhívta a figyelmet arra, hogy Klein Dávid és Suhajda Szilárd hegymászók célja, hogy a csúcs megmászását tisztán, oxigénpalack nélkül hajtsák végre. A Csomolungmát eddig mintegy négyezerszer mászták meg, és a csúcsot elért hegymászóknak csupán a 2,6 százaléka, nagyjából 170 ember teljesítette azt oxigénpalack nélkül.Emlékeztetett arra, hogy Klein Dávid már többször megpróbálta oxigénpalack nélkül megmászni az Everestet, 2014-ben majdnem el is érte a legmagasabb pontot. A befejezetlen expedíció során az Everest északi oldalán 8700 méterig jutott.

Mint rámutatott, környezettudatos expedíciót szerveznek: amellett, hogy a résztvevők odafigyelnek arra, hogy ne hagyjanak szemetet maguk után, szél- és napenergiát használnak majd az alaptáborban, amelyet 5344 méteren helyeznek el. A csúcstámadás várhatóan április közepén kezdődik és nagyjából 20-25 napot vesz igénybe – tette hozzá. Stefano Favaro kiemelte, hogy az expedícióra közismert személyiségek is elkísérik a két hegymászót, köztük Száraz Dénes színész és Vastag Csaba énekes. Nekik a helyszínen túrákat szerveznek – mondta, hozzátéve, hogy dokumentumfilmet is fogatnak az expedícióról, és jövőre várhatóan elkészül Klein Dávid első könyve is. 

Megjegyezte, hogy felkészülési tréningként a Magas-Tátrába és a Pilisbe is szerveznek túrákat, amelyekhez bárki csatlakozhat.Klein Dávid a magyar expedíciós hegymászás eddigi eredményeit összegezve elmondta, hogy a 14, nyolcezer méter feletti hegycsúcsból a magyarok eddig tizenkettőt másztak meg, nem jutott még fel magyar hegymászó a K2-re és a Sisapangmára, de az Everestre sem oxigénpalack nélkül.

    “Nekem nagyon hosszú és komplikált a kapcsolatom a Mount Everesttel: voltak nagyon szép élményeim, voltak felejthető és voltak tragikus pillanataim is ezen a hegyen” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy eddig csak Várkonyi László és ő próbálkoztak ilyen sokszor az Everest palack nélküli megmászásával. Várkonyi László, aki nemcsak a hegymászótársa, hanem a barátja is volt Klein Dávidnak, 2010-ben egy tragikus baleset során életét vesztette a Himalájában. 

“Utána nehezen nyitottam másik hegymászótárs felé, és sokáig nem akadt expedíciós partnerem” – hangsúlyozta, hozzátéve: nagyon örül annak, hogy Suhajda Szilárddal próbálhatja meg ismét a Csomolungma meghódítását. Suhajda Szilárd emlékeztetett arra, hogy az idei évben Klein Dáviddal arra vállalkoztak, hogy megmásszák a Föld legveszélyesebb és második legmagasabb hegycsúcsának számító 8611 méter magas K2-t oxigénpalack nélkül.”Ez az expedíció nagyon összekovácsolt minket, és kialakult egy közös tervezés és ez a nagy terv is, hogy megmásszuk a Mount Everestet oxigénpalack nélkül” – hangsúlyozta, hozzátéve hogy az előttük álló néhány hónapban intenzív időszak következik annak érdekében, hogy sikeres legyen a vállalkozásuk.

Fotó: s.hswstatic.com