Zenés esttel ünnepelte a párizsi Eiffel-torony, hogy az elmúlt 128 évben 300 millió látogató kereste fel a világ egyik leglátogatottabb turistalátványosságát. Tegnap a torony minden szintjén zene szólt, a látványosság előtti téren ütősök, a második szinten egy dzsesszzenekar, a legfelsőn pedig egy romantikus fuvolatrió szórakoztatta az érdeklődőket kora délután, majd sötétedéstől éjfélig népszerű DJ-k teremtettek igazi klubhangulatot a táncolni vágyóknak a toronyban, ahol félóránként egy erre az alkalomra alkotott fényjáték is színesítette az ünnepet.

MTI

A rendezvények ingyenesek voltak, de a látogatóknak az Eiffel-toronyba meg kellett váltani a belépőjegyet ahhoz, hogy a felsőbb szintekre feljuthassanak. A DJ-k programjára viszont este fél 8-tól kivételesen ingyen juthatott be az első 1500 érkező. A 324 méter magas torony az 1889-es világkiállításra készült. Évente hozzávetőleg hétmillióan keresik fel, ezzel a világ leglátogatottabb fizetős műemléke.

Azt egyébként minden bizonnyal még maga Gustave Eiffel mérnök sem gondolta volna, hogy a róla elnevezett monumentális acéltorony Párizs jelképe lesz. Az 1889. évi világkiállításra készült, az eredeti tervek szerint a kiállítás után lebontották volna. Csak azért menekült meg, mert az akkoriban újnak számító távíróhoz szükség volt az antennák elhelyezésére, amire a torony kiváló lehetőséget adott. A I. világháborúban innen fogták el a rádióadásokat és fejtették meg a kódolt üzeneteket.

Eiffel munkatársaival közösen már 1884 végére elkészítette egy 300 méter magas torony tervét, a kidolgozásban részt vállalt partnere, Maurice Koechlin is. 1886-ban tervpályázatot írtak ki az 1889-es párizsi világkiállításra. A kiállítás megfogalmazott célja az ipari fejlődés bemutatása volt. Százan pályáztak, a munkák közül végül is Eiffelét választották ki, s azt a feltételt szabták, hogy a tornyot alig két év alatt kell felépítenie.

Az Eiffel torony 26 hónap alatt készült el az . A torony összmagassága 324 m, ebből maga a torony 300 m, rászerelve 24 m-re magasodik egy tévé-adóantenna. Első emelete 58, második emelete 116, a harmadik 276 m magasban van. Négyzetalapú, 1,6 ha alapterületű, 10 100 tonna tömegű, 12 000 acéldarabból, szegecseléssel állították össze, átmeneti jelleggel. Évente kb. 10 tonna festék kell felülete karbantartásához. A legmagasabb épület volt a világon a New York-i Chrysler Building 1930-as felépítéséig (319 m).  A Világkiállítás idején két millióan keresték fel. 1964-ben Eiffel művét műemlékké nyilvánították.

fotó: Travel + Leisure
kiegészítő forrás: erdekesvilag.hu