Pontos és teljes képet adnak a 67P/Csurjumov-Geraszimenkóról gyűjtött adatok a különös égitestről: a Rosetta-misszión gyűjtött új információk még akkor is segítséget nyújthatnak, ha egy a Földdel összeütközni készülő üstököst kellene eltéríteni a pályájáról.

MTI

A Rosetta űrszonda két éven át körözött a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstökös körül, mielőtt 2016. szeptember 30-án irányítottan megsemmisítették. A fedélzeten lévő különböző műszerek folyamatosan gyűjtötték és küldték a Földre az adatokat. Már a misszió befejezése előtt hozzákezdett a MiART nemzetközi projekt a hatalmas adathalmaz feldolgozásához. 2016 márciusa és 2018 augusztusa között Nicholas Thomas, a Berni Egyetem kutatójának vezetésével végezték el a különböző műszerek adatainak összehangolását, hogy végeredményben teljes képet kapjanak az üstökösről.

A cél az volt, hogy az üstökös viselkedésének megismerésével jobban megismerhetővé váljon a története is – idézi Thomast a projekt záróprezentációja alkalmából készült csütörtöki közlemény. Tágabb értelemben véve a misszió a Naprendszer eredetéről is felvilágosítással szolgálhat. Az MiART projekt keretében a kutatók elkészítették az üstökös nagyfelbontású digitális modelljét, valamint egy térképet, amelyen sok új területet tudtak azonosítani.

“Meg tudtuk becsülni az üstökös tömörségét is” – mondta Thomas. A szakértő szerint az ilyen eredmények fontossá válnak, ha az emberiségnek valaha szüksége lesz az üstökösökre, vagy egy üstököst el kell téríteni a Földnek tartó pályájáról. Az új modellek alapján a szakértők világszerte új vizsgálatokat kezdhetnek és javaslatokat dolgozhatnak ki újabb üstökösmissziókra.

Képforrás: Ujszo