1810-ben november 7-én született meg egy gyulai tanító fiaként Erkel Ferenc. A nemzeti romantikus operamegteremtőjének születésnapja 2013 óta a magyar opera napja is: e napon nyílt újra az Opera másik játszóhelye, melynek névadója maga Erkel.

MTI

Hágai Katalin és Volf Katalin balettművészek, valamint Kovács János karmester vehette át a Magyar Állami Operaház legmagasabb rangú díját, a Mesterművész címet a magyar opera napja alkalmából vasárnap este Budapesten.

Az Erkel Színházban rendezett díjátadó ceremónián – melyet követően Erkel Ferenc Bátori Mária című darabja csendült fel koncertszerű előadáson Kocsár Balázs főzeneigazgató vezényletével – az Opera posztumusz örökös tagjává választották Polgár László és Szilvássy Margit magánénekeseket, valamint Bordy Bella egykori balettművészt is – áll az Operaház közleményében.

Első alkalommal adták át a Závodszky Zoltán-díjat, amelyet Kovácsházi István magánénekesnek ítélték oda. A Sudlik Mária emlékére alapított díjat Berczelly István magánénekes vehette át, az évad énekkari művésze címet Kalapácsné Réti Jolán és Tóth G. Zoltán nyerte el. Az évad kartáncosának Csokán Vivient és Radziush Mikalait választották, míg az évad zenekari művésze címet Pólus László cselló-szólamvezető viselheti.

Erkel Ferenc, a nemzeti romantikus opera megteremtőjének születésnapját, november 7-ét, 2013-ban nyilvánították a magyar opera napjává. Ezen a napon nyílt meg ismét az Opera másik játszóhelye, az Erkel Színház.