NULLAHATEGY

A történelem során folyamatosan szerette volna megismerni az ember a kör kerületének kiszámolási módját. Ez a cél olyan régi, mint, maga az emberi vágy, valamit megmérni. A π (pi) ből ennek szimbóluma a 18. század elején lett, amikor egy walesi matematika-tanár,William Jones 1706-ban először használta a pi szimbólumot a kör kerületének leírásához.

williamjones

A Pí igazából filozófia: egy ideális plátói fogalom, melyet ez a végtelen szám közelít meg leginkább, de végtelensége miatt idővel csak növekszik tizedesjegyei száma és soha nem érhetjük el a végét. A középkori latin így írta le: quantitas a quam cum multiflicetur diameter proveniet circumferencia (az a mennyiség, amellyel, ha az átmérőt megszorozzuk a kör kerületét kapjuk).

Gerhard_Thieme_Archimedes

A görög pi betű a „περίμετρος” (perimetrosz, azaz kerület) szót rövidíti. És bár a jelölést először William Jones használta 1707-ben, de a német Leonhard Euler által 1737-ben lett igazán ismert. A pi-t ritkábban Ludolph-féle számnak is nevezik, a német matematikus Ludolph van Ceulen tiszteletére, aki a pi-nek minél több tizedesjegyét próbálta meghatározni. A Pí világnapja azonban nem véletlenül esik éppen Albert Einstein születésnapjára, aki 1879-ben ezen a napon született Ulm-ban azon túl, hogy 3.hó 14-e, azaz 3.14.

National-Pi-Day
N
ézzzétek meg Martin Krzywinski műveit is, melyeket a Pí ihletett. Ezen a linken láthatóak a “vizualizált számsorok!