Belvárosi séta Petőfi Sándor nyomában, tárlatvezetések és verskoncert is szerepel a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) március 15-i nemzeti ünnephez kapcsolódó programjai között.

MTI

A múzeum közleménye szerint szombaton Ratzky Rita irodalomtörténész és Kóta Zsuzsa építész vezetésével járhatják végig az érdeklődők azokat a fővárosi helyszíneket, ahol többek között a gyermek Petőfi Sándor tanult vagy később együtt élt feleségével és kisfiával. A Deák téri evangélikus templomtól induló, legkevesebb másfél órás séta érinti az 1848-as forradalom fontos színhelyeit is.

Március 15-én a múzeum látogatói megtekinthetik Petőfi Sándor A vén zászlótartó című ikonikus költeményének eredeti kéziratát, az intézmény gyűjteményének ez a ritka példánya csak ezen a napon lesz látható. Az érdeklődők emellett kipróbálhatják a Landerer és Heckenast nyomdagépét is, amelyen a pesti forradalom 12 pontját is sokszorosíthatták.

A nemzeti ünnep alkalmából ingyenesen megtekinthető kiállításaihoz a PIM több tárlatvezetést is szervez március 15-én: 11 és 15 órától családi meseút indul a Sárkányok mindig lesznek című kiállítás bejárására, míg 13 órától a “Ki vagyok én? Nem mondom meg.” Petőfi választásai című tárlaton Kalla Zsuzsa irodalomtörténész kalauzolja végig a látogatókat.

A családok számára nyújt játékos feladatokat az Ismerjetek meg végre: ki vagyok? Az álarc mögött rejlő Petőfi elnevezésű program, emellett nemzeti szalagos ünnepi hajfonat is készíthető a múzeum épületében. Délben a koszorúzással egybekötött megemlékezésen a PIM udvarán álló Petőfi-szobornál Kollár Árpád költő mond ünnepi beszédet, az eseményen Tintér Gabriella népdalénekes és Ittzés Ambrus versmondó is közreműködik.

Az ünnepi programok zárásaként 17 és 20 órakor a Bob és Bobék Orchestra Mi lárma ez megént? címmel ad koncertet Petőfi Sándor verseiből. Az előadás “forradalmi reggae-t”, “arrogáns gengszterrapet” és “bordal-dzsesszt” ígér az érdeklődőknek, megragadva a kortárs zenei és verselési stílusok – például drum’n’bass, hip-hop és slam – segítségével Petőfi Sándor verseinek “új ritmusát”.

“Rendszerkritikus szövegei az elmúlt 170 évben egyetlen napra sem veszítették el aktualitásukat. Petőfit nem kell leporolni, mert mindazt képes megszólítani, amit a valaha élt összes művész megszólaltatni vágyott, és amit a valaha élt összes ember hallani kívánt” – idézi a közlemény Horváth Kristófot, művésznevén Színész Bobot, a Bob és Bobék Orchestra frontemberét.

A vetítéssel is kísért zenés-verses előadáson a Bob és Bobék Orchestra tagjai – Horváth Kristóf, Dévényi Zoltán, Eged Márton és Szarvas Dávid – mellett közreműködik Ál Tamás és Miklós Melánia is.

Vezető kép: Horváth Péter Gyula- 061.hu