Tudta, hogy a Macskafogó minden idők 11. legjobb animációs vígjátéka? Gondolta volna, hogy egy jazz dal adta az alapötletét? Összeállításunkban 15 érdekességet mutatunk be a kultikus alkotásról, amelyen generációk nőttek fel, amely számos szállóigévé vált párbeszéddel ajándékozta meg a nagyérdeműt. Ternovszky Béla rajzfilmklasszikusa 4K minőségben restaurált képpel és digitálisan felújított hanggal kerül újra a vászonra, szeptember 13-tól országszerte több mint negyven moziban vetítik.
MM-061.hu
1. Az internetes moziadatbázison, az Imdb-n – a nézők szavazatai alapján – 8,4-es értékelést ért el a film, amellyel minden idők 11. legjobb animációs filmjének számít.
2. A bérgyilkos patkányok nagy sikerű dalbetétjének eredetijét a The Manhattan Transfer énekelte, ez is egy feldolgozás: a Four Brothers című jazz dalt eredetileg Jimmy Giuffre írta négy szaxofonra. A film alapötletét is ez a szám adta a forgatókönyvíró Nepp Józsefnek.
3. A zseniális és utánozhatatlan szinkrongárda – Haumann Péter, Sinkó László, Benedek Miklós, Körmendi János, Mikó István, Bodrogi Gyula, Kállai Ferenc, Gálvölgyi János, Koroknay Géza, Pap Vera – óriásit tolt a filmen, nagyban hozzájárult a Macskafogó sikeréhez. Érdekesség, hogy Koroknay Géza hat szereplőnek adta a hangját, Gálvölgyi János pedig négynek.
4. Grabovszki ügynök kalandjait a tengerentúlon 1987. július 15-én mutatták be Cat City címen, amelyet előbb videokazettán, majd 1999-től DVD-n forgalmaztak. Szinte az összes karakter nevét megváltoztatták, hogy ne utaljanak a szocialista blokk országaira, a dalokat pedig áthangszerelték.
https://www.youtube.com/watch?v=XboFrJeG36c
5. A Szovjetunióban is igazi kasszasiker lett az 1988-ban Macskacsapda címen bemutatott animációs alkotás, amelyet az állami televízió is többször vetített. A rajzfilm szövegét szinkronizálták, a dalokat azonban nem, így azok magyarul csendültek fel.
6. A kritikusok itthon lehúzták a filmet, a Filmvilág például sablonos gengszterfilmként jellemezte. Székely Gabriella a folyóirat Láttuk-még rovatában így fogalmaz 1986-ban: “…mindez rendjén is volna, ha 1. a feszülten figyelő néző meg tudná különböztetni a macskákat az egerektől, 2. ha az alkotók felhasználnák a rajzfilm művészete nyújtotta fantasztikus lehetőségeket, és a világsikeres filmekből kölcsönvett idézetekkel parodizálnák, nem pedig lemásolnák a fantasztikus, maffia-, valamint gengszterfilmek stílusát, fordulatait, figuráit. (Mert azt, ugye, senki sem gondolhatja komolyan, hogy a Fritz, a macska, a Superman vagy egy újabb Csillagok háborúja helyett nézzük a Macskafogót a moziban.)” A negatív kritikát erősítette, hogy a kritikusok szerint az egerek és a macskák szembenállása túlságosan emlékeztet a hidegháborúra, így maga a mű kultúrpolitikailag nem támogatható.
7. „Elmés, vicces, szexi és menő. A Cat City a képregény fővárosa” – ezzel a korabeli kritikával nyomták ki a film angol nyelvű plakátját.
https://www.youtube.com/watch?v=z81NDWQH4oA
8. A 13-as szám fontos szerepet kap a rajzfilmben: Grabovszki Mickey egér 13. reinkarnációjának tartja magát, a 13. kabin az övé, sőt, a 13-as az első gomb, amit a Rat Racer információs szolgálat munkatársaként megad, amikor a patkányok a nyomába erednek.
9. A figurákat Maros Zoltán tervezte, aki nem sokkal később a franciaországi Disney stúdióba tette át székhelyét. Itt többek között a Kacsameséken és a Tarzanon is dolgozott.
10. Magyarországon olyan népszerű volt a Ternovszky Béla rendezte rajzfilm, hogy a címe után még pubot is neveztek el a fővárosban (Macskafogó Zenés Krimcsi), egyes mondata pedig szállóigévé váltak.
11. Nyelvtörőként is elhíresült a jelszó, amivel az egerek titkosszolgálatához, az Intermouse-hoz juthattak be az ügynökök: „Egy aprócska kalapocska, benne csacska macska mocska.”
12. Folytatása, a sokkal modernebb technikával készült Macskafogó 2. – A Sátán macskája 2007. december 20-án debütált a hazai mozikban, ám sokkal mérsékeltebb sikert ért el, mint az elődje.
https://www.youtube.com/watch?v=pV5PuRUER-Q
13. A macskaszindikátus vezére, Giovanni Gatto neve olaszul Macska Jánost (vagyis Macskajancsit) jelent, míg a titkos ügynök Grabowskit üldöző Fritz Teufel név Ördög Fricit jelent németül.
14. A filmben emlegetett, közmondásos Lucius Quinctius Cincinnatus a Római Köztársaság korai időszakának egyik legendás consulja volt, a Kr. e. 5. század első felében élt.
15. Az 1986-os esztendőben az év legsikeresebb közönségfilmjének választották, később társasjáték, képregény és musical is készült belőle.
Néhány felejthetetlen idézet:
- Poljakov: Tudja mit mondott Julius Caesar
Edlington: Az a fickó, aki a műlábában csempészte a heroint.
Poljakov: Az.
Mr. Teufel: Mehet, Safranek, és üdvözlöm a kedves feleségét!
Safranek: Köszönöm, uram, de már egy éve önnel él.
Csinoszan: Grabovszki, megsebesült?
Grabovszki: Nem szokásom.
Cookie: Nem lassú egy kicsit ez a tempó, fiúk? Így sose érjük utol Grabovszkit.
Budy: Tessék drágám, boldogan átadom a volánt!
Cookie: Ki kéne valamit találni, mert a végén mehetünk vissza a balettba ugrálni!
Poljakov: Még meggondolhatja, Edlington! 99 százalék, hogy nem ússza meg ép bőrrel.
Edlington: Már meggondoltam, Bob. Bízom az egy százalékomban.
Poljakov. Kérem, csukja be az ablakot, Edlington! Megőrjít ez a dudálás!
Grabovszki: Zenebohóc a testületnél?
Poljakov: Majdnem eltalálta. Ez a Lusta Dick, a rendőrzenekar. Most éppen gyakorol.
Mr. Teufel Safraneknek: Na ne tetesse magát hülyébbnek, mint amilyen!
- Maxipocak: Pedro, amigo mio, ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért. Chiquito, itt maradsz köztünk!