Az emberi civilizáció lehetséges jövőjének multiverzumához szervesült egyik legpesszimistább panorámaképen a Mad Max-filmek posztapokaliptikus világa tárul elénk, amelyben elvadult neoavantgárd punkhordák vívnak sivatagi death matchet a maradék kőolajért. Ennél nem kevésbé radikális, ám jóval barátságosabb jövőképet kínálnak az XTU Architects építészei, akik már egy olaj nélküli világban gondolkodva éppen a szénhidrogének nyakló nélküli kisajtolásának jellegzetes erőműveiben képzelik el az élet új tereit.

MAPET – 061.hu

Abból kiindulva, hogy a Föld véges energiatartalékainak felélésével a fosszilis tüzelőanyagok kora leáldozhat, a francia XTU Architects építészei az olajkitermelés szimbólumainak újrahasznosításában kezdtek el gondolkodni – írja a Designboom. A párizsi építésziroda vizionáriusai a tengeri olajfúrótornyokat ruházták fel új funkcióval, az x_lands elnevezésű projektben pedig már megújuló és környezetbarát energiaforrásokból fenntartott bizarr lakóépületekként jelennek meg az ipari épületmonstrumok.

Bár az elképzelés túl radikálisnak tűnik, a buja vegetációval elképzelt minőségi funkciócsere célja az lenne, hogy impulzust adjon egy építészeti paradigmaváltáshoz, amely kijelölné az utat a fenntartható jövő felé.

Íme, néhány elképzelés az emberbarát épületszörnyetegekről: 

Képforrás: XTU Architects