Ákos tavaly decemberben már a harmadik évet zárta dupla előadással a Papp László Budapest Arénában. Az itt rögzített koncertfilm most DVD-n is megjelent, a korong a szintirock-előadás összes dala mellett az előkészületeket bemutató werkfilmet is tartalmazza. A filmet mozis vetítésen nézhették meg a legszerencsésebbek az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A bemutató előtt beszélgettünk Ákossal a szintirock-kiadványról, Arany Jánosról és jövő évi kerek évfordulóról is.

L.T. – 061.hu

Mitől volt különleges számodra a tavaly decemberi Aréna koncert, amelyet most már otthon, DVD-n is megnézhetnek a rajongók?
Egyrészt azért volt jelentős állomás az életünkben, mert 2016-ban már harmadik alkalommal adhattunk a közönség kegyelméből dupla teltházas koncertet a Budapest Sportarénában, másrészt ezzel a koncerttel jutott el a záróakkordjáig a négy évig zajló „szintirock” koncertsorozatunk, ami fontos és sikeres korszak volt a produkciónk életében. Nagyon jól sikerült a finálé: hihetetlenül lelkes közönség gyűlt össze, fantasztikus látványt pakoltak fel a szakembereink, az eseményt pedig 28 kameraállásból rögzítettük. Azt hiszem, elég jól reprezentálja a koncertet a most megjelent DVD.

Lezárt valamilyen korszakot ez a koncert és most a DVD?
A „korszakzárás” talán egy kissé túlzó megfogalmazás a mi műfajunkban, de erre a négy évre feltette a koronát a dupla nagykoncert, a DVD pedig nagyon szép lenyomata a befektetett munkának. Ez az időszak 2012-ben a 2084 című albummal indult, volt vele Sziget-fellépésünk, fesztiválturnénk és hat telt házas Aréna-koncertünk is. Négy év alatt csaknem 600 ezer koncertlátogatónak zenéltünk. Egy fejezet most véget ért, de dolgozunk tovább: a Nemzeti Színházban és vidéken zajlanak az Arany-estek, megjelent a hangoskönyv, kijött a koncertfilm DVD-n, készülünk a jövő évi ünnepi, akusztikus koncertekre, valamint a nyári fesztiválbulikra.

Fotó: Horváth Péter Gyula

Az Arany János-estet szeptember végén mutattad be a Nemzeti Színházban. Hol tart most ez a produkció?
Szent Mihály napján, a hangoskönyv megjelenésével egyidőben debütált az est a Nemzeti Színházban. Hálás vagyok az előadás rendezőjének, Szigethy Gábor irodalomtörténésznek és Vidnyánszky Attila igazgatónak, hogy megvalósulhatott ez a régóta dédelgetett álom. Lábremegős élmény, hogy éppen a Kaszás Attiláról elnevezett teremben játszhatom ezt a műsort: jó barátok voltunk, készítettünk közös verslemezt is 2001-ben.

Azóta többször is álltál már színpadra irodalmi alkotásokkal, a Krúdy-hangoskönyvet és -esteket is szerette a közönség. Arany János költészetének is rajongója vagy?
Régóta terveztem ezt az estet, az emlékév adta meg a végső lökést, hogy meg is valósuljon. Egyértelmű volt, hogy Szigethy tanár úrral fogok együtt dolgozni, hiszen a Krúdy-hangoskönyvet és -felolvasóesteket is együtt csináltuk. Ez egy monodráma-szerű előadás: Arany verseit mondom, Szekeres László zongorista pedig rövidebb zongoradarabokat játszik, amelyeket kifejezetten ehhez a műsorhoz írtam. Szeptember vége óta több telt házas előadásunk is volt a Nemzetiben, itt január végéig tartják műsoron az estet. Veszprémbe több alkalomra hívtak a Bujtor-Latinovits Játékszínbe, de játszottunk a nagyszínpadon is a Petőfi Színházban. Kecskeméten, Nagykanizsán is sikerünk volt, jártam öt előadás erejéig Kanadában is az Arany-műsorral. Erdélybe, Németországba is eljutunk vele: épp most kaptam meghívást Szászrégenbe, ahol ugyan nincs magyar iskola, de egy helyi tanárnő írt, hogy háromszáz gyerek várja az Arany-előadást, úgyhogy oda is elmegyek. Afféle „szerelemgyerek” ez a műsor: a magyar irodalom iránt érzett szeretetemet próbálom meg egy órába összesűrítve átadni annak, aki elfogadja.

Ákos a DVD bemutatóján Fotó: Horváth Péter Gyula

Emellett már készülsz a jubileumi évre, hiszen újabb kerek évforduló jön az életedben…
Valóban, bár komolyan nem értem, hogyan jutottunk el az 50-es számig. Akusztikus, önirónikus jubileumi előadással készülünk, ezt főleg színházi helyszíneken láthatja majd a közönség. Két MüPa-koncerttel indul a turné jövő áprilisban, ide csaknem egy évvel az esemény előtt elkapkodták az összes jegyet. De az Ákos50 eljut többek között a Szegedi Nemzeti Színházba, a pécsi Kodály Központba és a debreceni Kölcseybe is, a sorozatot pedig az Erkel Színházban zárjuk. Számomra erről fog szólni 2018 első fele.

Az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, szeretsz munkával ünnepelni…
A születésnap nem önmagáért való ünnep. Ha belegondolok, eddig szinte minden ilyen évfordulón koncerteztem vagy kiadványt jelentettem meg, kicsit hasonlóan ahhoz a gesztushoz, mikor az születésnapos meghívja az egész kocsmát egy kör italra. Ilyenkor nem magunkat ünnepeljük, hanem egymást, a dalok és a közönség szeretetviszonyát, ami immár harminc esztendeje tart. Sok idő ez egy olyan műfajban, ami a pillanatról szól. Nincs ennél nagyobb jutalom.

Arany-estek, Ákos50, a jövő évi fesztiválszezon programja is a zsebedben már. Ennyi fellépés között lesz idő új dalokra?
Valóban elég sűrű a program, nem tudom, hogy a legfontosabbra, a dalszerzésre marad-e elég időm. Ha igen, akkor leghamarabb 2018 őszén lehet ilyesmiről beszélni. Ez tehát szó szerint a jövő zenéje.

vezető kép: Nemzeti Színház