Fesztivál, szabadegyetem, egy életre szóló élmény, egy szelet Felvidék! Igen, ez a Gombaszögi Nyári Tábor, amely július 12-én ismét megnyitja kapuit, hogy együtt szívhassuk magunkba a gömöri nyár színe-javát: előadás, vitafórum, tudomány, művészet, színház, játék, pihenés és nem utolsó sorban olyan sztárfellépők, mint a Carson Coma, a Krúbi, a 30Y vagy épp az Elefánt. A fesztivál előtti hajrában Orosz Örs főszervezőt faggattuk a zenei program összeállításáról, az idén is megújuló táborhelyszínről, valamint a Sajó szennyezésről.
 
LSZF-061.hu
 
Mi alapján válogattátok össze az idei fellépőket? Mennyire fontos számotokra az, hogy feltörekvő felvidéki zenekarok bemutatkozását támogassátok?
Számunkra az utóbbi kérdés mindennél fontosabb, ám nagyon nehezen tudtuk tradícióvá tenni, egy működő modellt létrehozni e tekintetben. Azt hiszem, a fesztivál megerősödésére volt ehhez szükség. Először 2014-ben rendeztük meg a Szlovákiai Magyar Dal Napját, ezt akkor a szlovák köztévé is közvetítette egyfajta gálaként, ám ez nem igazán működött a helyszínen. Így inkább a lassabb felépítés mellett döntöttünk, évről évre egyre több zenekarral,
így most már ott tartunk, hogy a hetven zenei fellépőnek a fele felvidéki.
Ez óriási szó. Mindennél fontosabb, hogy támogassuk egymást, fogjuk egymás kezét, és ez a könnyűzenére is igaz. Mindemellett minden évben indítunk egy zenekarszavazást azért, hogy ne csak a központi szervezők zenei ízlése köszönjön vissza a palettáról, hanem nyilván a fesztiválozóké is. Idén a Carson Coma és a Krúbi lett az első kettő befutó, ők fel is lépnek július 14-én illetve július 13-án.   
 

Orosz Örs főszervező

 
Milyen területfejlesztésekkel várjátok idén az érkezőket?
Kezdjük először is onnan, hogy Szlovákiában ez az egyetlen magyar kézben lévő UNESCO világörökséghez tartozó terület a rajta található gombaszögi barlanggal. Az egyesületen van a teljes felelősség a terület kialakítását illetően. Különböző forrásokból, rengeteg munkával, remélem méltó módon tudjuk fejleszteni évről évre a tábort. Az egyik legfontosabb partnerünk a magyar kormány, amelynek segítségével vásároltuk meg a gombaszögi kempinget. Idén a leglátványosabb változás a faházparkban lesz, amelyet most adunk át öt éves fejlesztés után, a segítségért köszönet a Magyar Turisztikai Ügynökségnek. Szóval jelenleg már hat kellemes hangulatú faház várja az érkezőket, amelyek együttesen egy egész busznyi embersereget képesek befogadni.

Ami a másik izgalmas megújulást illeti, 2015 óta minden évben kiválasztunk egy állandó társszervezőt, akinek a helyszínét fejlesztjük. Régi álmunk volt, hogy a képzőművészeteknek legyen egy fix otthona a gombaszögi fesztiválon, ehhez az elképzeléshez kapcsoltuk hozzá azt a komoly műemlékmentő munkát, amelyet sok esztendeje végzünk. Így megszületett egy nyolcszögletű míves pavilon, ahol helyet kap a kassai Rovás Alkotóközösség, ezzel együtt
szeretnénk emléket állítani annak a tavaly összedőlt csodálatos zenepavilonnak,
amely az elhagyatott monarchia kori Feketehegy-fürdő egyik emblematikus épülete volt. Feketehegyről származik a gombaszögi Tompa Mihály mellszobor is, amely hajdanán emellett a zenepavilon mellett állt a fürdőben. A két műemlék így egy másik történelmi régióban újraegyesül.
 

A gömöri költő Feketehegy-fürdői tartózkodásának emlékére 1868-ban emelték a szobrot a gyógyfürdő területén, amelynek már csak a talapzata maradt meg. Ezt szállították át a szervezők a Gombaszögbe, majd Éliás Ádám kassai szobrászművész korabeli képeslapok, grafikák alapján újrafaragta a szobrot, hogy az elárvult, de mostanra felújított eredeti gránit talapzaton méltó dísze legyen a kempingnek.

 
Június 19-én egy különleges klipet forgattatok, amely a 2022-es Gombaszögi Nyári Tábor himnusza lett, kérlek kicsit mesélj erről a dalról. 
2015 óta vannak himnuszaink, amelyek inkább a popos vonalat képviselték (2015- Levegő, 2018- Otthonos, 2021- Északi szívek- szerk.), így egy régi álmunk vált valóra a mostani Völgylilával, amely inkább a folkosabb stílust képviseli. A tábor legnagyobb fedett helyszíne a Hagyományok Háza úgynevezett Folkszöglete, amely egy hűvös kis erdőcskében, egy karszt patak tövében, festői környezetben bújik meg. A Hagyományok Háza minden évben komoly programot szervez Gombaszögre, összefogja a népzenei alkotókat. Most rájuk támaszkodva, előttük, a népzene valamint a  néphagyományok előtt tisztelegve Korpás Réka álmodta meg ezt a népdalfeldolgozást, amelyet tizenegy felvidéki énekes és a Pósfa zenekar közös munkájából született meg. A szöveget Horváth Eszter és Kemenczky J. Anikó írta, producer Bokor Réka volt. A szerző, Korpás Réka egy Felvidék-szerte több helyen is elterjedt kanásztánc típusú dallamot választott, amit Somorján, Kéménden és Jókán is felgyűjtöttek Cickaranyi Baranyi vagy „Itthon van- e a kanász meg a felesége?” kezdettel is, ami egy botolós férfitánc alapdallama.

Bejárta a környező országokat annak a súlyos ökológiai katasztrófának a híre, amely a Sajó súlyos szennyezéséről számolt be, ezzel kapcsolatban lesz bármilyen esemény, aktivitás a fesztivál alatt, és ha már itt tartunk, mennyire fontos számotokra a környezettudatos fesztiválszervezés, és ez kézzelfogható módon hogyan jelenik meg?
Mi vagyunk az első fesztivál az országban, amely a repoharakat behozta már tíz évvel ezelőtt. Hollandiából érkezett az első szállítmány, ugyanis még Közép- és Kelet-Európában sehol nem gyártották. Ezzel már akkor nagyon kitűntünk. A PET- palackokat is igyekszünk száműzni úgy, hogy van saját szódagépünk, amelyet szintén az értékmentés keretében vettük egy idős szódakészítő bácsitól. Ezzel huszonöt literes tartályokba készítünk szódavizet, amelyet a repoharakból lehet fogyasztani. A környezetünk iránti elkötelezettségünket mutatja az is, hogy a Sajó körüli szennyezés ellen aktivistaként erőn felül igyekeztünk fellépni. Ennek a nyomásnak köszönhető az, hogy az illetékesek megkezdték orvosolni ezt a problémát. A fesztiválon ebben a témában két kerekasztal-beszélgetést is lesz. Az egyikre meghívtuk Ján Budaj szlovák környezetvédelmi minisztert is, aki egyelőre nem válaszolt a megkeresésre, bár a meghívót időben megküldtük. Hozzá kell ehhez tenni, hogy a Sajóval kapcsolatos polgári bejelentésemre is csak akkor reagáltak, amikor kiöntöttem a minisztérium elé a szennyezet folyó vizét. Egyébként ebben a Sajóért küzdő aktivisták kapnak szót, a másikban pedig szakemberek szólalnak fel, akik környezetvédelmi jogászként vagy akár kutatóként értenek a témához, például velünk lesz Miklós László a Zólyomi Műszaki Egyetem Ökológiai és Környezettudományi Karának professzora, egykori környezetvédelmi miniszter.

A tábor ideje alatt két sátorban folyamatosak lesznek a közéleti eszmecserék

Milyen egyéb közéleti téma lesz terítéken? Például energiapolitikáról lesz szó?
Igen, az energiapolitika jelen helyzetben megkerülhetetlen, így meghívtuk Világi Oszkárt, aki a MOL vezérigazgató-helyettese valamint a Slovnaft elnök-vezérigazgatója, vele beszélget majd az energiabiztonságról Iván Tamás a Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetségének elnöke. Egyébként két sátorban folyamatos lesz a közélet, nagyjából ötven diskurzust tervezünk. Választások előtt állunk, felvidéken összevont helyhatósági és megyei voksolás lesz, ez egy olyan téma, amelyet jobban körül fogunk járni, de az egyesületünk hagyományos témái, mint az értékmentés, a műemlékvédelem is porondon lesznek. Velünk tart idén is néhány prominens magyar illetve szlovák miniszter is.

Vezető kép: Gombaszög Facebook