Második alkalommal rendezik meg a hétvégén a Pajtaszínházi Szemlét Budapesten: 19 megye 19 amatőr színjátszó csoportja ad elő szombaton és vasárnap a Nemzeti Színházban – mondta el Szabó Ágnes, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke pénteken.

MTI

A projektet a Nemzeti Művelődési Intézet indította el két éve, a Magyar Teátrumi Társaság stratégiai partnerként segíti a munkát: drámapedagógus és színész mentorokat biztosítottak a falvakban alakuló csoportok élére. A hétvégi szemle húzóerőt jelent a feladatra jelentkezett kistelepülések színjátszó körei számára, hiszen produkciójuk premierjét a Nemzeti Színházban, a Kaszás Attila-teremben, illetve a Gobbi Hilda-színpadon tarthatják meg.

Az immár második szezonját élő Pajtaszínházi Szemle célja, hogy újraélessze a műfajt és megszerettesse a közönséggel. A 200 évvel ezelőtti, Déryné korabeli magyar vidéki színjátszás valóban pajtaépületekből indult, innen ered a mai állandó színházakra használt kőszínház kifejezés is – fejtette ki Szabó Ágnes.

A mentorprogram lezárásaként tavaly hat megye 24 színjátszó csoportja, mintegy 350 fellépő vett részt a magyar kultúra napja alkalmából megszervezett szemlén. Idén az ország minden megyéjéből egy, összesen 19 csoport mutat be egy-egy előadásrészletet, többnyire 35-50 perceseket, de akad 60 perces előadás is.

A tavalyi fellépők közül három csoport meghívást kapott a Szarvas József színművész által életre hívott nyári Viszáki Pajta Napokra, a Művészetek Völgyében öt csoport mutatkozott be, továbbá a nyíregyházi Vidor Fesztiválon is szerepelt az egyik színjátszó kör.

Fotó: nmi.hu