Egy New York-i árverésen 77 500 dollárért (21 millió forint) kelt el hétfőn Borisz Paszternak Zsivago doktor című regénye két fejezetének munkapéldánya és egy költemény, amelyet kedveséhez és múzsájához, Olga Ivinszkaja költőnőhöz írt a Nobel-díjas orosz író.

MTI

A kézírásos vázlatok a Szovjetunióban betiltott nagyregény harmadik és negyedik fejezetéhez íródtak. Paszternak Olga Ivinszkájáról mintázta a regény női főhősét, Larát, a szóban forgó költemény egyes részletei a könyvben is szerepelnek. A Zsivago doktor című, elsőként Olaszországban 1957-ben publikált regényéért Paszternak megkapta az 1958-as irodalmi Nobel-díjat, amelynek átvételét azonban a szovjet hatóságok nyomására a szerző kénytelen volt megtagadni.

Az árverésen, amelyet a Bonhams aukciósház rendezett történelmi kéziratokból, 18 750 dollárért (5,12 millió forint) talált vevőre Anton Csehov novelláskötetének egy ritka, 1894-ből származó keménykötésű példánya, amelyet egy bizonyos Szemjon Bicskovnak dedikált a nagy orosz író és elbeszélő. Bicskov egy olyan moszkvai szállodában dolgozott, amelyben Csehov gyakran megszállt moszkvai tartózkodása alatt. Az író és a szállodai alkalmazott között szoros barátság szövődött, a két férfi gyakran váltott levelet egymással. Úgy tudni, hogy Csehov Bicskovról mintázta Parasztok című elbeszélésének egyik alakját.

Az aukció legdrágább tétele Arthur Conan Doyle angol író egy 1922-ből származó 48-oldalas kézirata volt, amelyért 269 ezer dollárt (73,3 millió forint) adtak.  A becsült ár kétszereséért, 161 ezer dollárért adtak el egy I. Jakab-féle zsebbibliát, amelyet egy masschusettsi katona vitt magával a csatába a forradalmi háborúban 1775-ben. George Washington egy fiatalkori naplója, amely a Maryland Gazette-ben jelent meg nyomtatásban 1754 márciusában, 173 ezer dollárt ért meg egy licitálónak.