Tetszett a cikk?
  •
  •
  •
  •

A BÁV művészeti aukciói novembertől visszatérnek a MOM Kulturális Központba, ahol a háromnapos aukció első napján, november 10-én az ékszerek és az órák, a 11-én a festmények és bútorok, míg a harmadik napon, november 12-én a műtárgyak árverésére kerül sor.

MTI

A mintegy 250 darabos, rekordnak számító, csaknem 100 millió forint kikiáltási árról induló, gazdag aukciós választékban a 20. század ékszerművészetének kimagasló darabjai és kollekciói fedezhetők fel.

A kollekcióban a történelmi ritkaságok között egy 1700-as évek végén készült, 980 ezer forintról induló szelencére, valamint a 18. században, 18 karátos aranyból készített, 7 rubinkővel, 7 gyémánttal és 2 igazgyönggyel díszített ékszerrész-függőre lehet licitálni, de a kínálat kiemelkedő darabja az a 4,5 karátos briliánssal díszített szoliter gyűrű, amely 6 millió forintos kikiáltási árról indul.

A nagy márkák reprezentáns képviselője egy 18 karátos arany Fope nyakék és fülbevaló pár garnitúra, amelyre 850 000 forinttól lehet licitálni, Varga Miklós ötvös egyedi, hálós dizájn ékszerei mellett. Az órakínálatban két igazán nagy értékű darab szerepel: A. Lange & Söhne fehérarany, másodperckörös, naptáras számlapú órája 5 millió, az aranytokos, négy segédszámlapos, automata IWC karórára pedig 6 millió forintról indul, a 63 briliánssal ékesített, 18 karátos arany férfi karkötő kikiáltási ára 1,1 millió forint.

A festmények között a holland életképfestészet 17. századi harleemi születésű mestere Barend Gael Fogadó című műve kerül kalapács alá 1,5 millió forintról indulva, de lehet majd licitálni Feszty Árpád a Magyarok bejövetele körképen látható Árpád fejedelem alakjához készített olajvázlatára is 240 ezer forinttól, Telepy Károly, Ligeti Antal, Brodszky Sándor, K. Spányi Béla alkotásai mellett.

Derkovits Gyula Gyümölcsösben című műve 2,6 millió, míg Fényes Adolf Szerelmesek kertje képére 1,1 millió, Ferenczy Károly Ananász című, 1911-ben készített festménye 16 millió, Szőnyi István Ablakban című alkotása pedig 4,4 millió forintról indul, de feltűnik több Iványi Grünwald Béla kép, valamint Rippl-Rónai József, Márffy Ödön, Csók István, Vaszary János, Egry József, Tóth Menyhért és Kádár Béla alkotás is.

A mintegy 240 darabos műtárgy anyag több mint fele a Zsolnay-gyár termékeiből nyújt átfogó választékot. Kiemelkedik közülük a feltehetően Zsolnay Vilmos készítette Paestum látképe című falikép, vagy Zsolnay Júlia dekorterve alapján készült festett urna-pár, Apáti Abt formaterve alapján, 1900 körül készült nőalakos szecessziós lámpa mellett, amelynek kikiáltási ára 1,6 millió forint.

A kínálatot gazdagítják még Gádor István modern kerámiái, a francia szecessziós üvegművészet darabjai a díszítőművészet néhány alkotása és az ezüsttárgyak sokrétű választéka. A fegyvergyűjtők a 19. századi kardok és lőfegyverek darabjai közül válogathatnak, a kisplasztikák kedvelőinek pedig Albert főherceg és I. Ferenc József jelzett ezüst lovas szobrát, valamint Kerényi Jenő és Schaár Erzsébet modern munkáit ajánlja a ház.

Tetszett a cikk?
  •
  •
  •
  •