Június 19. és 23. között rendezik meg a 14. Kecskeméti Animációs Filmfesztivált (KAFF) és a 11. Európai Animációs Játékfilm és TV-Film Fesztivált. A két párhuzamosan zajló eseményen több mint 300 film látható nyolc helyszínen, emellett számos kiállítás, mesterkurzus, könyvbemutató és más szakmai program várja az érdeklődőket.
MTI
A szervezők tájékoztatása szerint a több mint 200 beérkezett magyar nevezésből két egész estés alkotás, 14 diákfilm, 22 rövidfilm, 23 televíziós sorozatepizód és 28 alkalmazott animáció került a versenyprogramba, emellett mintegy 30 film az információs programba. Az európai versenyben 5 egész estés alkotás, 28 sorozatepizód és 6 tévéfilm látható, valamint 12 animációt vetítenek versenyen kívül.
Mikulás Ferenc fesztiváligazgató, az eseményt szervező Kecskemétfilm Kft. ügyvezető igazgatója felidézte: a rendezvény története 34 évvel ezelőtt indult. Mint mondta, a fesztivál központi gondolata, hogy a magyar animáció ünnepe legyen. Kiemelte: a fesztivál az idén is népszerűsít egy földrészt, ezúttal az afrikai animációs filmtermésből látható válogatás. Emellett külön blokkot szentelnek a kortárs japán animációnak a japán-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 150. évfordulója alkalmából.
A fesztiválon előadást tart a most készülő Toldi-sorozatról Jankovics Marcell, munkásságába vezet be Michael Dudok de Wit, amerikai animációs tapasztalatairól beszél Csupó Gábor, Orosz István pedig az animációs filmkészítésig vezető útját mutatja be. A fesztiválon népmese-játszóteret is avatnak és fényfestéssel is várják a közönséget. A fesztiválon kiállítás látható Ishu Pathel, Csáki László, Haui József, Bognár Éva Katinka, valamint Horkay István munkáiból.
A rendezvényen bemutatják Varga Zoltán legújabb könyvét, amely a kecskeméti rajzfilmstúdió történetét dolgozza fel, valamint Kollarik Tamás és Fülöp József Magyar Animációs Alkotók I. című riportkötetét, amelyben magyar animációs alkotókkal készült interjúk olvashatók. A zenei fellépők között van a Muzsikás együttes, a Kaláka együttes és a Ballet Senegal nevű formáció.
A világ animációs fesztiváljait bejárt Ruben Brandt, a gyűjtő, valamint a Salamon király kalandjai című egész estés alkotások mellett a magyar rövidfilmes versenyprogramban debütál itthon Andrasev Nadja legújabb animációja, a Szimbiózis. Szintén a rövidfilmek között látható Buda Flóra Anna Entropia című diplomafilmje, amelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) animáció tanszékének készített. A rendezvényen vetítik először nyilvánosan Rófusz Ferenc új alkotását, Az utolsó vacsorát. Az Oscar- és Kossuth-díjas alkotó negyven évig dédelgette filmtervét, amelyben Leonardo-festménye elevenedik meg.
Siklósi Beatrix, az M5 kulturális csatorna igazgatója elmondta: a közmédiában naponta beszámolnak a fesztiválról, amelyről péntek este félórás élő bejelenkezés is látható lesz, emellett a rendezvényhez kapcsolódva animációs filmeket vetítenek. Az idei fesztivál versenyét három zsűri szemlézi. A KAFF alkotásait Ishu Pathel indiai animációs rendező, Csupó Gábor, a Klasky-Csupo animációs stúdió alapítója, Pápai Zsolt filmtörténész, Bán János író, valamint Lakatos Pál szobrász zsűrizi.
A 11. Európai Animációs Játékfilm és TV-Film Fesztivál zsűrijének tagja Michael Dudok de Wit holland animációs rendező, Bognár Éva Katinka animációs rendező és Gerencsér Péter filmtörténész, a TV-filmek versenyében pedig Wunder Judit animációs rendező, Medveczky Balázs, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. televíziós médiaszolgáltatási igazgatója, Otto Alder, a Luzerni Nemzetközi Animációs Akadémia tanára, valamint Mohamed, a Nemzetközi Animációs Szövetség (ASIFA) alelnöke voksol.
Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, a Médiatanács 1,5-1,5 millió forintot ajánlott fel a 14. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF) és a 11. Európai Animációs Játékfilm és TV-film Fesztivál legjobb animációs rövidfilm, illetve legjobb animációs tévésorozat díjaira.
Képforrás: Fidelio