A Kormorán és a Beatrice együttes lép fel a pécsi Széchenyi téren október 8-án, a rendszerváltoztatás harmincadik évfordulója alkalmából. 

MTI

A Zsolnay Örökségkezelő NKft. közleményében azt írta, hogy a rendszerváltoztatás harmincadik évfordulójára meghirdetett emlékév keretében Pécsett “két nagy múltú, kultikus együttes lép színpadra” a Szabadságkoncert keretében október 8-án. A kedden fél hétkor kezdődő, ingyenes program célja, hogy “felidézze a rendszerváltoztatás örömét és felszabadultságát, a szabadság és függetlenség visszaszerzésének eufóriáját” – írták.

Kitértek rá: az 1976-ban alapított Kormorán elsőként ötvözte Magyarországon a folk és a rock műfaját, ezzel zenei stílust teremtve. Színpadra álmodták a népzene hangszerparkját, dalaikban hallható a töröksíp, a hegedű, a tekerőlant, a citera, a furulya, a duda és a tárogató, amelyek együtt szólalnak meg a rockzene instrumentumaival. Fennállásuk óta több mint száznegyven zenealbumot publikáltak Magyarországon és külföldön. 

https://www.youtube.com/watch?v=B09DaBBlAC8

A Kormorán után, fél kilenctől színpadra lépő Beatrice lányzenekarként indult, az együtteshez 1971-ben csatlakozott Nagy Feró, s a zenekar egyre inkább a lázadó rockzene felé fordult. A pártállami kultúrpolitika folyamatosan akadályozta a szerintük “kezelhetetlen” zenekart, mely ennek hatására végül 1981-ben feloszlott. 

A Beatrice az 1987-es újjáalakulása után, a rendszerváltás légkörében lett sikercsapat, továbbra is Nagy Feróval az élen – áll a közleményben, amely kitér arra is, hogy 1988-ban magánkiadásban jelent meg első lemezük, az 1991-es Utálom az egész XX. századot című második lemezük pedig 40 héten keresztül szerepelt a Mahasz lemezeladási toplistáján, és az első helyre is feljutott.

Fotó: Horváth Péter Gyula