Október 6. és 15. között ismét jön a Design Hét Budapest, amelynek középpontjában 2017-ben a pályakezdés, a kis- és középvállalkozások állnak. Díszvendég országként a Dán Királyságot köszönti a fesztivál, ahol a nemzeti össztermék mintegy tizedét innovatív, a designt a kezdetektől stratégiai szinten alkalmazó kreatívipari vállalkozások állítják elő. Az első alkalommal 2004-ben megrendezett Design Hét Budapest rendezvénysorozatot a Magyar Formatervezési Tanács azzal a szándékkal hívta életre, hogy közreműködjön a design gazdasági és társadalmi szerepének tudatosításában, a design iránti bizalom növelésében és a terület szereplői közötti kommunikációban. Mára a Design Hét Budapest tíznapos eseménysorrá nőtte ki magát és pozíciója megerősödött az európai rendezvények sorában. 

061.HU ÖSSZEÁLLÍTÁS

A Design Hét Budapest a designt mint olyan innovatív eszközrendszert és szemléletet igyekszik bemutatni, mely a funkcionális, felhasználói és társadalmi igényeket harmonikusan ötvözi, és mely termékek és szolgáltatások létrejöttében egyaránt nélkülözhetetlen eszköz. Ennek érdekében a programsorozatban egyaránt megtalálhatók a nagyközönség számára szervezett események (kiállításmegnyitók, gyermekprogramok, tematikus túrák, műhelylátogatások), szakmabelieket érintő rendezvények (kerekasztal-beszélgetések, szakmai előadások, konferenciák, díjátató gálák, stb.), illetve olyan elemek, melyek kifejezetten a gazdasági döntéshozókat segítik munkájukban (befektetői találkozók, esettanulmányok bemutatása, előadások, workshopok).

1.START- ELEMI DESIGN- Nyitókiállítás (Artus Studió, október 7-15) 

A Design Hét Budapest idei nyitókiállítása, az év szlogenjének megfelelően, elsősorban pályakezdő designereknek illetve a rendszerváltás után indult kis- és középvállalkozásoknak kíván bemutatkozási lehetőséget nyújtani. Olyan projekteket mutat be, melyek többsége gyártás alatt álló, vagy kevés továbbfejlesztéssel könnyen sorozatgyártható termék, emellett felvillant néhány izgalmas, kísérleti koncepciót is, melyek gondolatébresztőül szolgálhatnak a látogatók számára.

A kiállítás olyan projektek közül válogat, melyek tervezésekor a Kárpát-medence gazdag ásványi kincsei és változatos növényvilága, folyói és kiváló minőségű ásványvizei, haszonnövényeinket tápláló, ásványi anyagokban gazdag termőföldje szolgált inspirációul – hiszen ez az a kiindulópont (ha úgy tetszik: startvonal), amely bárki számára rendelkezésre áll, és amelyben Magyarország egyedi és összetéveszthetetlen. A kiállítás keretében olyan alkotások kerülnek bemutatásra, amelyek ha nem is explicit módon, de anyaghasználatuk és megmunkálásuk szimbolikáján keresztül mindemellett a természeti erőforrások értékeire is felhívják a figyelmet: a fenntarthatóság szempontjait előtérbe helyezve, a design eszközeivel kívánják tudatosítani a tárgyak használóiban a bennünket körülvevő természeti kincsek értékét, valamint saját tervezői és fogyasztói felelősségünket azok megőrzésében, továbbörökítésében.

2. Vállalkozz stílusosan! Funzine-kerekasztal (HILDA, október 10. 18:00)

A FUNZINE Magazin csapata tizenegy év után új arculattal köszönti olvasóit, ennek kapcsán egy előadás-sorozatot indul októbertől, melynek első állomása a Design Héten lesz. A lap szerkesztői ez alkalommal arra invitálják a hazai feltörekvő alkotókat, vállalkozókat, a magyar kreatívipar úttörőit, hogy meséljék el sikerük történetét. Több olyan designer lesz a beszélgetés résztvevője, akik ötleteikkel maradandót alkottak. (Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött, itt tudtok jelentkezni:designfunzine.eventbrite.com )

Vendégeink: 
Bálint Füleki (designer, alapító-tulajdonos – Mobilsofa
Timi Hadnagy (enteriőr tervező – CHEZ ELLES)
Huszár András (építész, társalapító – Hello Wood)
Ancsa Marton (ruhatervező – Art on Me)
Peter Weiler (képzőművész)
A beszélgetést moderálja Cinti Krajnyik, a Funzine #seeyouthere főszerkesztője.

3.  Kék – fehér // Közösségi falvédőhímzés (FIAN Koncept, október 14)

A Design Hét Budapest / Budapest Design Week kék-fehér programsorozat záróeseménye egy közösségi felvédőhímzés, Szabó Eszter Ágnes, a közismert “Nagymamám, Zalai Imréné találkozása David Bowieval” című falvédő alkotójának vezetésével. Egy szintén zsáner fiction jelenetet készíthetnek a résztvevők, ami a vidék, a messziről jött emberek és lények közös élményeiről szól. 

Az esemény reflektál az alkotó ember az univerzum kapcsolatára is, az egyszerű eszközökkel való vélemény-nyilvánítás szabadságának reményével. A hagyományos hímzések a XXI. században szintén új jelentést kapnak és bár a technika több száz évre tekint vissza, nekünk mai szemmel kell tekintenünk a tárgyainkra. A korszellem tükröződik az új tárgyakon bármilyen hagyományt kövessenek is. 

A hímzés női tevékenység, de a falvédőkön mindig kritikával illette a férfiak viselkedési szokásait. Ez ma sincs másképp. Egy hagyományos médiumban a politika, a tudomány és a fikció jelentkezik majd, kihasználva a falusi romantika utáni vágyunkat.

4. Budapest Design Week Official Party (Brody Club Life, október 13. 21:00)

Az este a Brody Studios kerekasztal-beszélgetésével kezdődik 19 órakor, ahol William Clothier kérdezi a különböző művészeti ágak, design, építészet és filmipar területeiről érkező vendégeit (el)indulásuk történetéről. A beszélgetés után, 21 órakor a Design Hét Budapest hivatalos partyja veszi kezdetét, ahol megkóstolhatod a külön erre az alkalomra kreált különleges Design Hét koktélt is.  A hangulatról Dj Slow ft Fedora x Bence Becsy gondoskodnak. REGISZTRÁCIÓ: [email protected] vagy 06 1/266-3707

5. Kimono workshop (PINKPONILO, Paloma október 14.)

Október 14-én szombaton ismét kimonókat készülnek a PINKPONILO műhelyében, ám ezúttal régi/gyűjtött anyagokat használhattok fel, csökkentve ezzel a textilhulladék mennyiségét. A résztvevők a szabásmintát közösen készítik el, mindenki egy darab anyagból, tetszés szerinti szegéllyel vagy éppen anélkül.

A textilekről az eseményben láthatóak fotók, illetve a résztvevők maguk is hozhatnak régi anyagokat. Lehet ősziesebb színeket és kissé vastagabb darabokat választani, de akadnak színes-mintás, könnyebb esésű textíliák is. A kimonók méret nélküli szabásminta alapján készülnek, így saját magad számára, de akár ajándékként is elkészítheted. Az anyagokat a helyszínen választhatjátok ki.

A tervezett menetrend:
15.00-17.30 – workshop 1. része
17.30-18.00 – szünet
18.00-20.00 – workshop 2. része
Előzetes regisztráció szükséges: [email protected]
Jelentkezési határidő: október 9.
A részvétel díja: 14500Ft (előzetesen szükséges befizetni, erről részletes információkat e-mailen küldünk.)
Az ár magában foglalja: 
– anyagok, kiegészítők
– szabásminta
– eszközhasználat
– szakképzett segítség és útmutatás

Fotók: Facebook

Vezető kép: designhet.hu