Felállították Andrássy Gyula (a kiegyezés miniszterelnöke, későbbi osztrák-magyar külügyminiszter) nagyméretű, bronzból öntött, korábbi lovas szobrának mása Budapest V. kerületében, a Kossuth téren.

MTI / nullahategy

andrássy 2A néhai miniszterelnök 6,5 méter magas szobra az utolsó hiányzó műalkotás a Kossuth tér korábbi arculatának rekonstruálásához. Az 1904-ben átadott Országház térre 1906. december 2-án került Zala György alkotása. A parlament déli oldalához kerülő új bronzszobrot már a Bencsik Alkotóközösség Művészeti Kft. szobrászai készítették. Ezzel teljessé vált a Kossuth tér rekonstrukciója.

Bár 2014. március 14-én átadták a Kossuth teret, a szobrok csak lassan “szivárogtak vissza” eredeti helyükre. Már az újraalkotott Kossuth szobor is fél éve állt, amikor Horvay János alkotását az év elején végre Áder János felavatta. Először Rákóczi szobra került vissza (Pásztor János szobrász és Györgyi Dénes építész alkotását 1937-ben avatták fel, amit a fejedelem halálának 200. évfordulójára emeltek), igaz, azt csak renoválni kellett.

Utána állították vissza 2014-ben júniusában  Tisza István emlékének szentelt kompozíciót, amit eredetileg Zala György és Orbán Antal készítette közadakozásból. Az alkotás 17 méter magas volt, talapzata süttői mészkőből készült. A tetején levő oroszlánt 36 köbméter kőből faragták ki. Az emlékművet 1934. április 22-én, Tisza István születési évfordulóján állították fel az Országház északi oldalánál. A Kossuth kompozíció után pedig csak vártunk és vártunk, hogy hol késik vajon Andrássy, és most végre “belovagolt” Lipótvárosba.

MTI Fotó: Mohai Balázs