Margittai Gábor sikerkönyve, a Tiltott kastély után újabb történelmi oknyomozásba fogott, amelynek eredményeképpen megszületett a Láthatatlan kastély című kötet. A szerző ezúttal a Wassok és a Kemények történetének járt utána.

061.hu

Erdély egyik legősibb főnemesi családjának, a bölényfejes Wassoknak ma már csak egy árva kastélyuk áll a Mezőségen. A többit gyűlöletből, haszonlesésből lerombolták. A messze földön híres kastélykertet is letarolták, beszántva egzotikus fáit, bokrait megálmodójuk sírjával együtt. Kisebb emlékhelyek, kihalt gyülekezetek ütött-kopott kegytárgyai meg egy lemálló címerű sírkő. Ennyi maradt meg mára a Wassok látható Erdélyéből. Azokon a tájakon, ahol éppen az utolsó magyarok térnek meg őseikhez. Márpedig Erdély szerelmét, a magyar, román és szász kultúra szövetéből álló hajdani világot nincs író, aki ma hevesebb lángon tartaná, mint szentegyedi és cegei gróf Wass Albert, a magyar irodalomtörténet és a román történeti irodalom Antikrisztusa. Akár tetszik, amit ír, akár nem. Akár olvassuk őt, akár nem – olvasható a kötet leírásában.


2018 a „nagy egyesülésnek”, Erdély megszerzésének a századik diadaléve Romániában. 2020 Trianon századik gyászéve Magyarországon. E két centenárium között tovább szakadnak a térség történelmi és emlékezeti sebei. Az elrabolt javak visszaadása helyett dübörög a visszaállamosítás – és az ipari méretű történelemhamisítás.

Ezért Margittai Gábor sikerkönyve, a Tiltott kastély sem maradhatott folytatás nélkül. Történelmi nyomozás ezúttal a Wassok és a Kemények birodalmában: a Holttengeren és az Istenszéke alatt.