Pálúr János, a fasori református templom újjáépített orgonájának tervezője, a Zeneakadémia orgona- és improvizáció tanára játszott a hangszeren 2016. március 8-án. Angster József hangszere a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra kivitelezésében, 13 éven át folyó munka keretében újult meg.

061.hu

A fasori orgonaépítés legfontosabb dátuma az avatókoncerté, ahol teljes szépségében mutatkozhat be a 103 éves Angster orgona, melynek több mint 13 éven át tartó felújítását és bővítését a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra végezte el. Az eredeti hangszer visszanyerte a XX. század közepén elveszített, 1913-as hangképét. A munkálatok nem álltak itt meg, hanem olyan orgona született, mely hazánkban először visz el egy Angster orgonát az orgonaépítészet ama történelmi időszakába, mely magát az építőmestert is maradandóan inspirálta. A Cattiaux műhellyel való együttműködés valódi francia stílusú hangzást adott a hangszerhez. Két játszóasztalon keresztül az orgonista szinte mindent megkap, amit egy jó hangszertől várhat: a fenti játszóasztal reprezentálja a teljes hangszert, a mechanikán keresztül érezni lehet a szelep nyitását, nőtt a hangterjedelem, és a központi elektronikus vezérlés is ide került. Szinte teljesen visszahozza az eredeti játékélményt, innen hallhatók a valódi arányok és a fent beregisztrált hangszínek is előhívhatók. Egy szép orgona hangzását mindig egy jó gondolatmenet építi fel, mely esetünkben gyönyörűen tükröződik a hangszerből.

A Fasori Zenés Esték 2016-os füzete felsorolja az orgonaavató napok programját, melyek mindenki számára nyitottak. Cél lehet minél többet megérteni a hangszer eredeti és újonnan nyert jellegzetes hangjából és a felújításhoz vezető okokból, de általában is az orgonaművészet lenyűgöző szépségeiből.

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]