Valószínűleg nem tévedünk, ha azt gondoljuk, hogy a budapestiek többsége még sosem hallott a Zuglóban megbúvó, közel 100 éves Japánkertről. Talán még azok sem sejtik, akik naponta végighaladnak a kertvárosi övezet utcáin, hogy egy kerítés mögött bújik meg a főváros első távol-keleti stílusban épített parkja.

061.HU

A tankertet az elmúlt években közadakozásból újították fel. Most megnyitotta kapuit, csodálatos növényekkel, rendezettséggel várja a nyugalmat, felüdülést kereső látogatókat.

A Kövér Lajos utcában, a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Szakképző Iskola udvarán rejtőzik a 3000 m² alapterületű pompás japánkert. Varga Márton, az intézmény alapítója 1928-ban tervezte hazánk első ilyen jellegű látványosságát. A legenda szerint az 1930-as években a japán trónörökös is meglátogatta a létesítményt, ami annyira tetszett neki, hogy miután hazatért a szigetországba, több fát is küldött a zuglói intézmény számára. Állítólag néhány, ma is látható növényritkaság ezeknek a császári ajándékfáknak a leszármazottja.

A kert alapja egy kb. 200 m2 nagyságú tórendszer, amelyen keresztül kőből készült hídon és lépőköveken fedezhetjük fel a rejtett zugokat. A hegyeket sziklacsoportok jelképezik, emellett több műtárgyat is felfedezhetünk a séta során. A növények között található többek között egy lombhullató kínai mamutfenyő, amely 28 méteres magasságával Magyarország egyik legidősebb és legnagyobb példánya. Tavasszal virágba borul a magnólia, a Távol-Keleten nagy tiszteletnek örvendő, gyógyító hatással rendelkező és hosszú életű páfrányfenyő, a Ginko biloba. Különleges, bizarr formájú a csüngő ágú japánakác és persze a cseresznyefa, ami nélkül elképzelhetetlen egy japánkert. Májusban a tó felszínén tündérrózsák lebegnek, a vízparton bambuszok látványa varázsolja el a látogatókat.

Látogatható 8:00-20:00 között a hét minden napján.