Ismét izgalmas társalgással készül az Asztali beszélgetések sorozat, amelynek célja az egyház és a társadalom összekapcsolódását szorgalmazó kulturális közeg megteremtése. Az Asztali beszélgetések formáját tekintve disputa, vagyis egy közéleti személy és egy evangélikus lelkész beszélgetését, illetve a hallgatóság számára biztosított nyílt beszélgetést jelent havi egy alkalommal. A városi szinten meghirdetett rendezvény gondolkodásra, különböző szemléletek megismerésére, különböző emberek akár egymással ellentétes gondolatainak megismerésére kívánja az érdeklődőket serkenteni. Október 24-én 18:00 Toronyi Zsuzsanna, muzeológus, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár vezetője és Závada Pál, Kossuth-, József Attila- és Prima Primissima-díjas író, a Digitális Irodalmi Akadémia tagja beszélgetnek a Petőfi irodalmi Múzeumban, amelyet az érdeklődők élőben is figyelhetnek a YouTube-on. 

061.HU

A  téma nem más, mint Závada Pál Hajó a ködben című, 2019-ben megjelent könyvéből kiindulva egy család életén és döntésein keresztül beszélgetnek a résztvevők a 20. század kérdéseiről, az emlékezés lehetőségéről és arról, hogy milyen dilemmák övezik múltunkat. Závada Pál új könyvének hősei az ország legnagyobb vállalatbirodalmának, a Weiss Manfréd Műveknek az örökösei – a gazdasági, politikai és szellemi élet ismert szereplői és magánemberek, barátok és vetélytársak, nők és férfiak, egy izgalmas viszonyokból szőtt, nagyszabású rokonság. De minthogy többségük zsidó származású, és 1944 életveszélyes tavaszán vagyunk, az ő történetük – a családtagok roppant vagyona folytán – egyszeri és különleges lesz, huszadik századi történelmünk egyik közismert esetévé válik.

Ezt a históriát híven próbálja követni a Hajó a ködben – műfajára nézve viszont hamisítatlan Závada-regény: Hőseinek közvetlen közeléből tudósít, megszólaltatja őket a túlélésért folytatott vagy éppen szerelmi természetű küzdelmeikben, megalkuvás, árulás vagy heroikus helytállás közben. S miközben a viták a rokonság közös sorsa körül forognak, annak is tanúi lehetünk, ki miért és hogyan dönt a maga üzleti- és szívügyeiben, távozás és maradás dolgában – vagy akár végső élet-halál-kérdésekben.

A beszélgetés élőben a Petőfi Irodalmi Múzeum YouTube oldalán is követhető.
Belépő: Felnőtt 800 Ft; diák, nyugdíjas: 400 Ft (A belépővel a Petőfi Irodalmi Múzeumot támogatja.)