A négyszeres Grammy-díjas operaénekesnő, a világszerte óriási népszerűségnek örvendő Renée Fleming klasszikus ária- és dalesttel lép fel január 21-én az Erkel Színházban. A világhírű amerikai szoprán egyike minden idők legismertebb és legsikeresebb operacsillagjainak. Harmincéves pályafutása során több mint kétszázszor lépett színpadra a New York-i Metropolitanben, fellépett Barack Obama elnöki beiktatásán, de énekelt Károly walesi hercegnek  is a  Buckingham Palotában.

MTI

“A dalesten a zene sokféleségét szeretném megmutatni a közönségnek” – fogalmazott Renée Fleming, aki francia, olasz és német szerzeményeket fog énekelni az Erkel Színház színpadán. Mint fogalmazott, a németen – kiemelten is Brahms, Schubert és Schumann dalain – kívül nincs más olyan zeneirodalom, ahol ennyire erős lenne zongora által kísért dal, a lied hagyománya. “A zenekari kísérettel szemben a zongorakíséret több lehetőséget ad egy intimebb hangzás megteremtéséhez” – fűzte hozzá. Renée Fleming mindig saját maga választja fellépéseihez a dalokat, mindez elmondása szerint elég időigényes.

“Ez egyfajta megszállottság a részemről” – fogalmazott. Kitért arra is: egy évtizedig csak Mozartot énekelt, majd sokáig Strauss kötötte le teljesen figyelmét. A mostani szezonban elsősorban Herceg Werdenberg tábornagyné szerepére koncentrál a német zeneszerző A rózsalovag című művéből. Mint elmondta, az Egyesült Államokban jelenleg nagy kereslet mutatkozik a kisebb, ismeretlen operaművek újra bemutatása iránt az operaházak részéről, mindezt ő is nagy érdeklődéssel követi nyomon. A klasszikus zene mellett szívesen foglalkozik más műfajokkal is: jelenleg a popzenében jártas testvérével egy olyan sorozaton dolgoznak, amely az éneklés alapjairól fog szólni és amelyet internetes platformokon szeretnének terjeszteni.

A minden idők egyik legismertebb és legsikeresebb operacsillagának tartott énekesnő, aki 2011-ben lépett fel először az Operaház színpadán, elmondta azt is: megmaradt emlékezetében a remek, zeneértő és vendégszerető budapesti közönség. Renée Fleming hozzátette: amikor első alkalommal járt Budapesten, több ideje jutott a város felfedezésére, most viszont a fellépése mellett egy új albumot is rögzít a magyar fővárosban.

A New York-ban élő kétgyermekes dívát az opera világán kívül is hatalmas megbecsültség övezi; mindezt jól mutatja, hogy Daniel Boulud sztárséf La Diva Renée néven desszertet alkotott tiszteletére, elneveztek róla egy virágfaját is, a Renée Fleming Irist, néhány éve pedig La Voce by Renée Fleming néven saját parfümmárkát is piacra dobott. Az operacsillag rendszeresen szerepel a világ legjobban öltözött hírességeinek listáján: fellépőruháit többek között Gianfranco Ferré, John Galliano, Christian Lacroix, Karl Lagerfeld, Oscar de la Renta és Vivienne Westwood tervezik.

A sztár státusz mindezzel együtt komoly művészi alapokon nyugszik. Fleming több mint 50 operát felölelő, hihetetlenül széles repertoárja háromszáz év szerzőit foglalja magában, Händeltől és Mozarttól egészen a kortárs komponistákig. Zenetanár szülők gyermekeként a New York állambeli Rochesterben nevelkedett, énekes diplomáját a világhírű Juilliardon szerezte, a Met színpadán 1991-ben debütált, ahol azóta többek között olyan szerepekben aratott sikert, mint a Grófné Mozart Figaro házasságában vagy a tüdővészben haldokló kurtizán, Violetta, Verdi Traviatájában. Az idei évadban Londonban és New Yorkban is az öregedéstől tartó nagyasszonyt, a Tábornagynét alakítja Richard Strauss A rózsalovagjában.

Az ünnepelt szoprán az utóbbi években egyre szívesebben ad ária- és dalesteket a nemzetközi zenei élet legrangosabb együtteseivel, a leghíresebb dirigensek vezényletével. 2011-es operaházi hangversenyét követően az Erkel Színházban most klasszikus, zongorás koncerten lép a közönség elé. Budapesten is a hangszer avatott német professzora, Hartmut Höll lesz a partnere, aki másfél évtizede kíséri Fleminget a világ minden pontján. Az énekesnő pályafutása kezdete óta szívesen kirándul a jazz műfajába is, vagy adja elő lemezen is Leonard Cohen, a Jefferson Airplane, Peter Gabriel vagy a Muse dalait.

Fotó: Nagy Attila