A kreatív feldolgozásmódért járó szakmai díjat zsebelte be László Gábor, rendező a Mi, svábok mindig jó magyarok voltunk filmjéért a Bujtor István Filmfesztiválon. A PestiSrácok gyártásában készült alkotás szerkesztője munkatársunk, László Petra. A doku az 1100 éves német-magyar közös együttélésnek a bemutatására vállalkozik 52 percben. A PestiSrácok gyártásában készült filmet a Lakiteleki Filmszemlén második hellyel díjazták valamint bekerült a Magyar Mozgókép Fesztivál programjába.

061.HU

A filmfesztiválra nevezett 147 alkotás közül 104 film került a hivatalos versenyprogramba, ezek közül 80 alkotást láthattak a nézők. A zsűri a Bujtor István-díjat a nagyjátékfilmek közül Szabó Győző életrajzi ihletésű könyvéből született, Illés Gabriella producer és Herendi Gábor rendező által jegyzett Toxikoma.

Koltai Róbert életműdíjjal gazdagodott, melyet eddigi pályafutása során nyújtott színészi és rendezői munkájáért, valamint a Bujtor István Filmfesztiválon az Elvtársak és a Korai menyegző című filmekben nyújtott alakításával érdemelt ki.

“Mi svábok, mindig jó magyarok voltunk…” – hangzott el a közismert mondat egy Németországba kitelepített magyarországi sváb szájából. És valóban: a német-magyar együttélés már több mint 1100 évre nyúlik vissza, és olyan, mint egy jó házasság. Vannak benne csodálatos pillanatok és olyanok is, amiket az ember inkább feledni szeretne. A film ennek az 1100 éves német-magyar közös együttélésnek a bemutatására vállalkozik 52 percben.

A film szerkesztőjével, László Petrával korábban készített interjúnkból kiderül, a filmben a német-magyar együttélés sarkalatos pontjaira koncentráltak.

“Nem akartunk idealizált képet festeni, a közös történelmünket a filmben is inkább egy házassághoz hasonlítjuk, ami működik, vannak benne szép emlékek és olyanok is, amit az ember igyekszik elfelejteni. De azért mégiscsak működik. Azt hangsúlyozzuk, hogy akármilyen is a német-magyar viszony (manapság talán nem éppen a legjobb), a magyarok mégiscsak a “német vonalat” választották az európai betagozódás során, István király német papok és lovagok segítségével szilárdította meg a hatalmát. Az is fontos, hogy épp a német irányultság miatt fordultunk a nyugati kereszténység felé és nem a bizánci utat választottuk”

-fogalmazott László Petra. A teljes interjút ITT olvashatja.